Piráti jsou nová ODS

Úhel pohledu

Piráti jsou nová ODSNOVÉ
Sněm Pirátské strany Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Úhel pohledu
Václav Vlk
Sdílet:

Nejsem politolog, ale volič pravicových stran od počátku 90. let oscilující na hřišti ODA, ODS, TOP 09. Nemohu si nepovšimnout základního rysu, který mají všechny tyto strany společné s Piráty. Jsou v zásadě postaveny na intelektuální působení s pozicí čitelného lídra a dostatečného enfant terrible. Duo Bartoš a Michálek, dokáže spolehlivě roli Klause, Kalouska, Topolánka, Kalvody, Kalouska, Ježka, Schwarzenberga a vůbec kohokoli spolehlivě v mediálním prostoru a tedy i u voličů naplnit. Bartoš je pevnou skálou rozumných názorů a svoje extrémní působení v levicových sdruženích anarchistického charakteru pro mainstream bagatelizuje důsledným mlčením. Naproti tomu Michálek dokonale reprezentuje figuru za všechny ostatní představitele pravicových stran v dobách jejich největší slávy. Je přímo ohňostrojem nápadů, překvapuje pregnantní formulací svých vizí, dokonalou argumentací a přímo koniášovským přesvědčením o své pravdě. Jeho řešení jsou tak nová, že ostříleným matadorům je zatěžko jim konkurovat, respektive oponovat. Současně se dostávají myšlenkově političtí odpůrci Pirátů do stejné defenzívy, jako představitelé bývalých aparátčíků nebo levicových stran, opět z 90tých.

Piráti jsou hrozně sexy a hezky voní. Ukradli si témata, která jsou moderní a všechna témata, s kterými souzní střední třída, intelektuálové, podnikaví lidé a ostatní voliči, pro něž je důchod ještě trošku vzdálenou budoucností, tedy dnešní padesátníci. Vždyť jen legalizace marihuany je naprosto pochopitelné téma, které voličsky neoslovuje pouze skupinu starších důchodců. K jejich voličům nepatří xenofobní skupiny, tak jak to bylo u pravicových stran. Reálně mají možnost stát se nastupující politickou silou, která zkonzumuje celkovou skupinu konzervativně liberálních, liberálních a levicově liberálních voličů. Hlásají tak v  hodnoty, které mají shodné postavení, jako měli v 90letech myšlenky ODS. Činí tak i se stejnými chybami, třeba když ODS bojovala za ekonomické reformy a úplně zapomněla, že je potřeba dotáhnout zásadní reformu práva. Hledejme to samé u Pirátů, každý hravě dodá sám párovou dvojici tezí u Pirátů.

Je fascinující, jak Piráti obsadili pozici primátora hlavního města Prahy. Trochu mi jejich kandidát připomíná svým slušným kukučem primátora Koukala. Jeho ochota nosit kravatu je zřejmou schopnost pochopit, že přijetí jisté konformity je součástí toho, co očekávají voliči z rodu fandící babička/zodpovědná maminka. Piráti jsou prostě nová ODS, protože ODS se sama sebe zalekla a po masakru způsobeném špatně vybraným lídrem po Mirkovi Topolánkovi a nastalou špatně prodělanou katarzí nedokázala udržet a zpátky přitáhnout poletavého českého voliče, kterému nabídli možnost volit v jeho očích nepopulistickou a nelevicovou stranu.

Každá prognóza je ošemetná, ale prozatím typuji, že nejreálnější bude budoucí uspořádání, v němž Piráti budou hrát dlouhodobě tak dominantní roli, jakou hrála od 90let ODS.Po zániku Babišovy hvězdy, kdy dojde k absorpci zhrzených voličů do lektorátu ČSSD a a ostatních strani bude též hlavní silou při sestavování budoucích vlád. Bohužel hlavní silou, jejíž ideovým základem je prozatím toliko sociální blahobyt jejich čelních představitelů, naivní představy ohledně zprávy věcí veřejných a neschopnost vydržet stát alespoň hodinu v nepohodlném počasí. Piráti jsou totiž pořád mamámci z pohodlným polštářkem pod zadečkem.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články