1 Co je v novém vydání

Toman jako český Schindler, v čem jsou Piráti extremisté a jak vidí Fico Kuciakovu vraždu

TÝDENÍK ECHO

Nejenom českými špiony se zaobírá nové číslo Týdeníku Echo. Přináší i pohled na Piráty, rozhovor s Robertem Ficem i rozsáhlou přílohu o architektuře.

„Toman. Hraný film režiséra Ondřeje Trojana, který představuje jednu velmi barvitou a rozporuplnou osobu československé historie. Zdeněk Toman, původním jménem Asher Zelig Golberger (1909–1997), se narodil v chudé židovské rodině na východě Slovenska, jako student práv v Praze vstoupil do komunistické strany, okupaci přežil jako úředník exilové vlády v Londýně, po květnu 1945 se stal šéfem rozvědky ministerstva vnitra, jehož hlavním cílem bylo obstarávat pro stranu valuty.

Vedlejším efektem jeho činnosti byla však i pomoc židovským uprchlíkům, kteří se ocitali ve svízelné situaci. Toman to dělal za peníze, ale snad i z jistého soucitu či solidarity. Byl vysoce postaveným mužem komunistického aparátu, který se chystá převzít moc, ale byla mu připravena role oběti.“ Tak uvádí Salon Týdeníku Echo Jiří Peňás, který do debaty nad snímkem i historickými událostmi v něm zachycenými pozval scenáristku filmu Zdenu Šimandlovou, historiky a publicisty Kateřinu Čapkovou, Karla Pacnera a Prokopa Tomka.

V článku V čem jsou čeští Piráti extremisté? se Daniel Kaiser zamýšlí nad novou konstantou české politiky, stranou, která bude soupeřit s ODS, kde se stane vyzývatelem Andreje Babiše v příštích volbách.

Vojenský analytik Lukáš Visingr věnuje pozornost historii, přítomnosti i budoucnosti polské armády. V jeho analýze nazvané Polský vzestup (Od oběti přepadů k perspektivě regionálního hegemona) mimo jiné čteme: „Pro české důstojníky není příliš snadné vysvětlovat jejich polským protějškům, proč má česká armáda jen asi třicet tanků. Poláci se mohou chlubit „ocelovou kavalerií“ čítající téměř 1000 tanků a předpokládají, že výhledově by mohli mít až 1500 tanků, z toho 500 obrněnců Leopard 2 a PT-91 a tisíc lehkých či středních vozidel domácí výroby. Mají také přes 1600 pěchotních obrněnců, 800 dělostřeleckých zbraní, stovku bojových letounů a slušnou kolekci válečných lodí.“

Rozhovor se slovenským expremiérem Robertem Ficem nejen o vraždě Jána Kuciaka a společenských otřesech, které na Slovensku vyvolala, připravila Lenka Zlámalová.

Vedle všech pravidelných rubrik přináší nové číslo Týdeníku Echo i rozsáhlou přílohu Architektura & design.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.