1 Co je v novém vydání

Toman jako český Schindler, v čem jsou Piráti extremisté a jak vidí Fico Kuciakovu vraždu

TÝDENÍK ECHO

Nejenom českými špiony se zaobírá nové číslo Týdeníku Echo. Přináší i pohled na Piráty, rozhovor s Robertem Ficem i rozsáhlou přílohu o architektuře.

„Toman. Hraný film režiséra Ondřeje Trojana, který představuje jednu velmi barvitou a rozporuplnou osobu československé historie. Zdeněk Toman, původním jménem Asher Zelig Golberger (1909–1997), se narodil v chudé židovské rodině na východě Slovenska, jako student práv v Praze vstoupil do komunistické strany, okupaci přežil jako úředník exilové vlády v Londýně, po květnu 1945 se stal šéfem rozvědky ministerstva vnitra, jehož hlavním cílem bylo obstarávat pro stranu valuty.

Vedlejším efektem jeho činnosti byla však i pomoc židovským uprchlíkům, kteří se ocitali ve svízelné situaci. Toman to dělal za peníze, ale snad i z jistého soucitu či solidarity. Byl vysoce postaveným mužem komunistického aparátu, který se chystá převzít moc, ale byla mu připravena role oběti.“ Tak uvádí Salon Týdeníku Echo Jiří Peňás, který do debaty nad snímkem i historickými událostmi v něm zachycenými pozval scenáristku filmu Zdenu Šimandlovou, historiky a publicisty Kateřinu Čapkovou, Karla Pacnera a Prokopa Tomka.

V článku V čem jsou čeští Piráti extremisté? se Daniel Kaiser zamýšlí nad novou konstantou české politiky, stranou, která bude soupeřit s ODS, kde se stane vyzývatelem Andreje Babiše v příštích volbách.

Vojenský analytik Lukáš Visingr věnuje pozornost historii, přítomnosti i budoucnosti polské armády. V jeho analýze nazvané Polský vzestup (Od oběti přepadů k perspektivě regionálního hegemona) mimo jiné čteme: „Pro české důstojníky není příliš snadné vysvětlovat jejich polským protějškům, proč má česká armáda jen asi třicet tanků. Poláci se mohou chlubit „ocelovou kavalerií“ čítající téměř 1000 tanků a předpokládají, že výhledově by mohli mít až 1500 tanků, z toho 500 obrněnců Leopard 2 a PT-91 a tisíc lehkých či středních vozidel domácí výroby. Mají také přes 1600 pěchotních obrněnců, 800 dělostřeleckých zbraní, stovku bojových letounů a slušnou kolekci válečných lodí.“

Rozhovor se slovenským expremiérem Robertem Ficem nejen o vraždě Jána Kuciaka a společenských otřesech, které na Slovensku vyvolala, připravila Lenka Zlámalová.

Vedle všech pravidelných rubrik přináší nové číslo Týdeníku Echo i rozsáhlou přílohu Architektura & design.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.