1 Migrační transport

Uprchlíkům pomohli oprávněně. Soud propustil loď, za ní bojovala i Penélope Cruzová

NOVÉ

Témata: ,

Italský soud nařídil propustit loď španělské neziskové organizace Proactiva Open Arms, která v polovině března připlula do sicilského přístavu Pozzallo s 216 migranty na palubě. Italská prokuratura ji po příjezdu nařídila zabavit s obviněním, že posádka nedovoleně pomohla migrantům dostat se z Libye do Itálie. Informuje o tom agentura Reuters.

Soud uvedl, že posádka migrantům pomohla oprávněně, protože je zachránila z gumových člunů, u kterých hrozilo, že se potopí. Navíc šlo o uprchlíky, kteří v Libyi čelili vážnému porušování lidských práv. To zahrnovalo nucené práce, znásilňování a omezování osobní svobody.

Soud tak odpověděl italským úřadům na jejich vyšetřování, proč posádka lodi nepředala migranty na moři libyjské pobřežní stráži. Prokuratura vyšetřovala tři osoby, mezi nimi i kapitána plavidla, ze zločinného spolčení za účelem nelegální migrace.

Za propuštění lodi se přimlouvaly i španělské herecké hvězdy a současně manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem. Herci známí například z filmové série Piráti z Karibiku se přidali k petici, jíž dosud podepsalo přes 313 000 lidí. „Pokud je záchrana lidských životů zločinem, pak jsem zločinec i já, protože podporuji Proactiva Open Arms. Staň se komplicem i ty,“ řekl tehdy Bardem na videu, jenž zveřejnil na Twitteru.

Čtěte také: Španělské hollywoodské hvězdy požadují „osvobození“ lodi, která převážela migranty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.