Teenagerka Thunbergrová strhává i rodiče. Ti se přidávají k pátečním protestům školáků za klima

Teenagerka Thunbergrová strhává i rodiče. Ti se přidávají k pátečním protestům školáků za klimaNOVÉ
16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová v čele jednoho z dřívějších protestních průvodů Foto:

FOTO: shutterstock.com (Ilustrační foto)

Svět

KLIMATICKÁ ZMĚNA

zd Echo24

Několik dospělých se zhruba v půlce letošního února rozhodlo v Německu podpořit školáky, kteří pod ideovým vedením 16leté švédské aktivistky Grety Thunbergové protestují proti změnám klimatu. Během pouhých několika týdnů vznikly v Německu desítky regionálních skupin a více než 14 tisíc lidí iniciativu podpořilo. Jejich první velkou výzvou je 15. březen, kdy se chystají protesty ve více než 40 zemích světa. Informuje o tom německá Deutsche Welle.

Vznikla tak iniciativa Parents for Future (odkazující na název studentských pátečních protestů Fridays For Future). „Podporujeme naše děti i jejich požadavky a výslovně podporujeme jejich školní stávky,“ řekl jeden ze zakladatelů iniciativy Thomas Stegh, otec čtyř dětí. Ten byl podle svých slov ohromen organizačními schopnostmi školáků a po nějakém čase se rozhodl spojit se s dalšími rodiči a školáky podpořit.

Dospělí teď doufají, že se jim podaří přerůst za hranice Německa a že se stanou stejně jako školáci mezinárodním hnutím. Za svůj první velký úkol však považují nadcházející protest 15. března, na nějž chtějí zmobilizovat co možná největší počet protestujících. Akce jsou plánované ve více než 40 zemích světa a přidají se k nim i středoškoláci z několika měst České republiky.

Čtěte také: Dětská křížová výprava našeho století

Hnutí rodičů podporující protesty studentů teď začala vznikat i v Rakousku a Švédsku, píše Deutsche Welle. Podobné organizace existují v Austrálii i v USA.

Celosvětové stávky globálního hnutí známého pod označeními School Strike 4 Climate nebo Fridays For Future jsou inspirovány protestní akcí Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

České studenty podpořili vědci

Víc než stovka českých vědců a akademiků podpořila páteční stávku studentů, jež má přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. Středoškoláci z několika českých měst se 15. března přidají ke globální akci Friday For Future, při níž studenti v řadě zemí od loňského září protestují po vzoru patnáctileté švédské studentky Grety Thunbergové.

V Česku se k iniciativě přidala nejdříve trojice středoškoláků z Prahy a Brna, postupně je začali posilovat studenti z Ostravy, Olomouce, Liberce a dalších měst. Páteční stávka v několika městech nebude mít jednotnou podobu, závisí na zúčastněných, zda zvolí shromáždění, pochod či jinou formu protestu. Aktuálně se k protestu přihlásilo přes 2500 českých středoškoláků.


Čtěte dále: „Velmi dobrá iniciativa,“ pochválila Merkelová školáky, kteří protestují proti změnám klimatu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články