1 Zavražděné turistky

Policie zatkla tři muže podezřelé z brutální vraždy turistek v Maroku

Nové

Témata: , ,

V Maroku zatkli další tři muže podezřelé z vraždy dvou turistek ze Skandinávie. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování o tom dnes informovala agentura AFP. Jednoho muže zadržela policie už na začátku týdne v Marrákeši. Těla skandinávských turistek zavražděných v Maroku našel v pondělí francouzský pár. Žena popsala norskému listu VG, že by chtěla na pohled, který se Francouzům na stan dívek z Norska Dánska naskytl, zapomenout. VG hovořil i se dvěma Čechy, kteří byli v oblasti. Dánské ministerstvo zahraničí vydalo varování k cestám do Maroka. Vražda je připisována čtyřem mužům a vyšetřuje se jako teroristický čin.

Čtyřiadvacetiletá Dánka Louisa Vestagerová Jespersenová a osmadvacetiletá Norka Maren Uelandová se vypravily na horu Túbkál a postavily si stan poblíž obce Imlíl, která slouží jako výchozí bod k výstupu.

Podle VG policie podezírá z vraždy čtveřici Maročanů, kteří byli identifikováni a slíbili věrnost teroristické organizaci Islámský stát (IS). VG otiskl fotografie tří z nich.

Mrtvé našli Francouzi, kteří odmítli sdělit svá jména nechat se vyfotografovat, aby nemuseli podávat další svědectví. Dnes se z Maroka vracejí domů. Žena řekla VG, že v pondělí ráno panoval v okolí Imlílu klid a že neviděli žádné jiné evropské turisty. „Byl to hrozný šok,“ řekla o prvním pohledu na otevřený stan dívek. Francouzi prý scénu vyfotografovali, aby mohli policistům ukázat, co našli. „První člověk, na nějž jsme padli, nemluvil anglicky ani francouzsky. Snažili jsme se mu to vysvětlit, ale nerozuměl. Šli jsme dál a našli muže, který mluvil francouzsky, nakonec jsme zavolali policii,“ sdělila francouzská turistka, která je stejně stará jako mrtvá Norka.

Na internetu se objevilo video, které údajně vraždu zachycuje. Zabývá se jím norská policie. Podle VG je na něm doklad totožnosti jednoho z podezřelých a také záběry Imlílu. Bezpečnostní kamera v Imlílu zachytila v pondělí v noci po třetí hodině ráno tři prchající muže.

V Imlílu byli ve středu další turisté připravení stoupat do hor. Byli mezi nimi i Češi Jan a Milan, píše VG. V Imlílu musejí návštěvníci předložit pasy a najmout průvodce. „Ano, půjdeme tam, nebojíme se. Jsme velcí, silní chlapi a nemáme strach,“ citoval Jana VG.

Dánské ministerstvo zahraničí vydalo varování před cestami do Maroka s tím, že je nebezpečí terorismu a kriminality. Už v minulosti úřad nedoporučoval chodit do marockých hor jednotlivě, ale využívat místních průvodců a chodit ve větších skupinách.

„Existují náznaky, že tato vražda měla politický motiv a že je teroristickým činem. Jsem rozhořčen a znechucen, distancuji se od takových barbarských a bestiálních činů,“ sdělil dánský premiér Lars Lökke Rasmussen.

Čtěte více: Turistky z Dánska a Norska našli v Maroku mrtvé. Policie zatkla možného vraha

Brutální vraždu turistek ze Skandinávie vyšetřují v Maroku jako terorismus


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.