Amerika odchází z Evropy. Na Ukrajině bude muset někdo ustoupit

ECHOPRIME

Amerika odchází z Evropy. Na Ukrajině bude muset někdo ustoupit
Dnes lze dokonce slyšet, že NATO už zachází „až do ruského masa“. To je tedy velmi zvláštní pohled. Foto: Profimedia.cz
1
Týdeník
Martin Weiss
Sdílet:

Ruské vyhrožování Ukrajině je neblahé bohužel o to víc, že přichází v době, kdy je Evropa zvlášť neschopná mu čelit.

Můžeme si opakovat, že je neoprávněné, ať už ho Putin zdůvodňuje jakkoli. Někdy mu jde o Ukrajinu samotnou, jak o tom svědčí jeho loňský esej O historické jednotě Rusů a Ukrajinců.

Jindy mu nejde o Ukrajinu, ale o NATO a USA v Evropě. To by asi šlo každému ruskému vládci, ale nám sloužilo NATO docela dobře. Jak přesně NATO Rusko ohrožuje? Je to porušení slibu? Zaprvé podle většiny historických dokladů Rusům nikdo takový slib nedal, zadruhé údajným slibem se začali ohánět mnohem později, když bylo rozšíření v plném proudu, a zatřetí Rusy ve skutečnosti dohody a sliby nezajímají.

Dnes lze dokonce slyšet, že NATO už zachází „až do ruského masa“. To je tedy velmi zvláštní pohled. Baltské země skutečně jsou součást ruského, byť ne rusky mluvícího masa. Ale ty se staly členy v roce 2004, což už je dost dávno. Jak by se jim dnes bez členství v NATO vedlo? To je kontrafaktuální historie, kterou není jak experimentálně ověřit, ale asi by bylo lépe to neriskovat. Pak se v roce 2009 staly členy Chorvatsko a Albánie, v roce 2017 Černá Hora a v roce 2020 Severní Makedonie. Lze diskutovat o moudrosti přijetí některých z těchto zemí – ale proto, že by zasahovaly do ruského masa? Jak? Snad že Rusové mají v Černé Hoře hodně vil?

Představit si to lze, pokud jste si osvojili hodně expanzivní představu ruské sféry vlivu. Vadí to Srbsku, a Srbsko má k Rusku blízko. Ale musíme tudíž respektovat i kolem Srbska ruskou sféru vlivu?

Je taky fikcí, že NATO je militaristická organizace harašící zbraněmi, bez níž by v Evropě vládla selanka.

Celý text Martina Weisse najdete na EchoPrime nebo v tištěném Týdeníku ECHO. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články