1 Další vyznamenání

Putin udělí písničkáři Nohavicovi medaili. Za „upevnění přátelství mezi národy“

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Ruský prezident Vladimír Putin se rozhodl vyznamenat písničkáře Jaromíra Nohavicu. Puškinovu medaili mu udělí podle výnosu zveřejněného Kremlem za „zásluhy o upevnění přátelství mezi národy“. Pětašedesátiletý hudebník už vloni obdržel z rukou hlavy českého státu Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

Nejedná se ani o první vyznamenání, které Nohavica dostal za rozvíjení vztahů s Ruskem. V roce 2017 převzal cenu Stříbrný lukostřelec. „V nominaci ‚OSOBNOST‘ byla za mimořádné zásluhy v oblasti rozvoje rusko-českých vztahů, na znamení úcty a obdivu k tvorbě a z vděčnosti za překlady písní ruských bardů do češtiny udělena cena Stříbrný lukostřelec – ČR slavnému českému zpěvákovi Jaromíru Nohavicovi,“ píše se na stránkách ceny.

Nohavica patří ke stálicím české hudební scény a výrazným osobnostem tuzemského folku, vystupuje již zhruba 45 let, svými texty i originálním projevem si získal široké pole příznivců již v době totality, kdy v podstatě neměl přístup do médií a jeho tvorba se šířila převážně formou amatérských nahrávek.

Stínem Nohavicova tehdejšího působení byla jeho spolupráce s komunistickou Státní bezpečností v 80. letech. Nohavica na své internetové stránce styky s StB připustil, vyloučil však, že by udával lidi. Podle tisku StB na Nohavicu tvrdě tlačila a vydírala ho hrozbou vězení za pobuřování.

Čtěte také: 28. říjen na Hradě jen pro Zemanovy oblíbence? Nepozvaní by se prý vešli do většího výtahu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,