O Blatném bez Blatného. Babiš ho s experty přes Twitter úkolují, aby posunul druhou dávku vakcíny
VZKAZY PŘES SÍTĚ
Řadu výtek si vysloužila výzva premiéra Andreje Babiše (ANO) ministerstvu zdravotnictví, aby se zabývalo možným prodloužením intervalu mezi první a druhou dávkou vakcíny proti koronaviru. Předseda vlády to totiž resortu Jana Blatného vzkázal přes sociální sítě a po konzultaci se svými odborníky, aniž by věc předtím s někým probral na Blatného ministerstvu. Ministr Blatný (za ANO) přitom jen před týdnem prohlásil, že pokud nebude mít nad zdravotnickou situací v zemi kompletní kontrolu a rozhodovat nebude jen on, mohl by rezignovat.
Společně s Babišem ministra zdravotnictví vyzývají i člen vládní rady pro zdravotní rizika, epidemiolog Petr Smejkal a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. „Spolu s Romanem Chlíbkem a Petrem Smejkalem naléháme na ministerstvo zdravotnictví, aby prověřilo možnost prodloužení intervalu pro očkování druhé dávky. Mohli bychom naočkovat první dávkou podstatně víc občanů. Věřím, že si to na ministerstvu urychleně vydiskutují a přijmou nějaký závěr,“ napsal Babiš na sociální sítě.
Tohle přece nemůžeš myslet vážně, @AndrejBabis. Slušný premiér by na to svolal poradu se @ZdravkoOnline, odborníky a dohodli by společný závěr, který by předložili lidem. To je stejné jako s maturitami. Takhle se vláda neřídí, takhle se rozkládá. Běž už pryč... https://t.co/jpGEHpr7Wa
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) March 16, 2021
Blatný se k této výzvě prozatím nevyjádřil, před týdnem se ale nechal slyšet, že pokud by souběžně s ním začal fungovat nějaký další orgán, jakési stínové ministerstvo zdravotnictví, nad nímž by neměl kontrolu, rezignoval by. Okomentoval tak vznik nové odborné poradní skupiny právě hlavního epidemiologa IKEM Patra Smejkala. „Ve chvíli, kdy by někdo chtěl vytvářet paralelní strukturu s ministerstvem zdravotnictví, tak to není způsob, který já bych byl schopný nějakým způsobem akceptovat,“ uvedl tehdy Blatný.
O podivném způsobu komunikace v rámci vlády mají co říci představitelé opozice. Podle exposlance TOP 09 Miroslava Kalouska to premiér ani snad nemůže myslet vážně. „Slušný premiér by na to svolal poradu s ministerstvem zdravotnictví, odborníky a dohodli by společný závěr, který by předložili lidem. To je stejné jako s maturitami. Takhle se vláda neřídí, takhle se rozkládá. Běž už pryč,“ vzkázal Babišovi.
Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský zase kritizoval zadávání úkolů přes sociální sítě. „Komunikace v podání premiéra ČR. Vzkazy vlastním ministrům přes Twitter. Tomu říkám posun ve vládní komunikaci. V krizi poznáš přítele,“ glosoval Zdechovský. Podle předsedy ODS Petra Fialy by se předseda vlády zase měl soustředit spíše na jiné záležitosti. „Odpovědný premiér by neposílal vzkazy přes Twitter, ale vedl by vládu k tomu, aby se konečně pořádně očkovalo. Aby lidé věděli, co je čeká a skončil ten zmatek a nejistota,“ míní Fiala.
O možném prodloužení intervalů mezi jednotlivými dávkami očkování hovořila nedávno Česká vakcinologická společnost. Ta vydala nové doporučení pro očkování proti koronaviru, v němž mimo jiné navrhuje prodloužit dobu mezi aplikováním první a druhé dávky vakcíny. Tím by se uvolnily kapacity a na více Čechů by se tak dostala alespoň první dávka. Zatímco u některých firem jde oproti obvyklým třem týdnům jen o relativně malé posuny, u vakcín společnosti AstraZeneca doporučuje společnost podat druhou dávku až po více než třech měsících, informoval její předseda Roman Chlíbek.