Ludvík 15 nebo Jindřich 4. Úpadek pokračuje, návštěvníci nerozumí. Muzea ruší římské číslice
ÚPADEK DOBY
Velká francouzská muzea drží krok s libanonizací země a rychle upadající dobou. Stejně jako nedávno Louvre nyní se i Muzeum historie Paříže, neboli muzeum Carnavalet, rozhodlo jednoduše odstranit římské číslice, ať už se jedná o staletí nebo krále.
Po čtyřech letech práce a kompletní generální obnově se známé muzeum Carnavalet ukazující historii Paříže od starověku po současnost rozhodlo vykázat římské číslice ze svých prostor, píše deník Le Figaro. Před ním se římských číslic určujících staletí vzdalo nejslavnější francouzské muzeum Louvre. Avšak Carnavalet jde ještě dál, a dokonce touto novou metodou, tedy arabskými číslicemi, označuje krále. Nyní tu tak narazíme na Ludvíka 14, Jindřicha 4 a jiné dominantní postavy historie. Současní návštěvníci totiž již neví, co římské číslice znamenají.
„Nejsme proti římským číslicím, ale mohou být překážkou k porozumění,“ tvrdila deníku Le Figaro vedoucí veřejné služby v muzeu Carnavalet Noémie Giardová. Výjimku zatím dostaly panely ve španělštině, protože v tomto jazyku jde o gramatickou chybu.
Muzeum se přizpůsobuje nové době i tím, že zkrátilo vysvětlující texty. "Všichni si všimneme, že návštěvníci zřídka čtou texty, zvláště pokud jsou příliš dlouhé. Mají také tendenci přebíhat a vybírat si,“ říká Giardová. Panely tedy nově obsahují maximálně 1 500 znaků a pro děti pak 500.
Naštěstí podle deníku Le Figaro jsou ještě takové instituce, které tyto novoty odmítají, jako například muzeum Beaux-Arts v Rouenu. S tím souzní i učitel a současně prezident Koordinace učitelů starověkých jazyků François Martin. „Toto je příběh o slepici a vejci. Čím méně je (římské číslice) vidíme, tím méně je ovládáme“ stěžuje si v deníku.