Čína schůzku ministerstev nezrušila, jen posunula termín, vyvrací resort Zemanovo tvrzení

Schůzka ministerstev

Čína schůzku ministerstev nezrušila, jen posunula termín, vyvrací resort Zemanovo tvrzeníNOVÉ
Prezident Miloš Zeman Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov

vt Echo24

Termín schůzky českých a čínských ministerstev zahraničí se pouze odložil na druhou polovinu února, stále se s ní nicméně počítá. Uvedl to redakci Echo24 mluvčí resortu Michal Bucháček v reakci na slova prezidenta Miloše Zemana, který v televizi Barrandov řekl, že Čína kvůli varování před Huawei a ZTE zrušila mezivládní jednání úplně.

Že je schůzka ministerstev stále v plánu, přestože se nezná konkrétní termín, potvrdila i čínské ministerstvo zahraničí a čínská ambasáda. „Ministerstvo zahraničních věcí nemůže potvrdit zrušení meziministerských konzultací mezi Českou republikou a Čínou. Naopak, podle našich informací došlo jen k posunutí termínu těchto konzultací na druhou polovinu února,“ uvedl Bucháček také redakci Echo24.

Zeman v televizi Barrandov tvrdil, že se jednání mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci dočkala zrušení kvůli na varování před technologiemi čínské firmy Huawei v Česku. Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Technologie těchto čínských firem podle úřadu představují bezpečnostní hrozbu. 

Prezident se nicméně domnívá, že varování je jen součástí obchodní války počítačových firem. Dále Zeman uvedl, že se pokusí při své dubnové návštěvě Číny situaci poněkud zklidnit. Předpokládá, že o věci bude mluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO) na schůzce v příštím týdnu.

Čtěte také: Morální degradace i nepravdivé podklady, vysvětluje Zeman k nejmenování Fajta s Ošťádalem

Už minulý týden prezident varoval před dopady čínské odvety za Huawei na čínské aktivity investiční skupiny PPF včetně Home Creditu a automobilky Škoda Auto. V ohrožení je podle Zemana také zhruba 8,5 miliardy korun, které Huawei plánovala investovat do budování vysokorychlostních telekomunikačních sítí 5G v Česku.

PPF ani Škoda Auto nechtěly výroky Zemana komentovat. Babiš v reakci uvedl, že vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu o používání technologií Huawei a ZTE ve veřejné sféře přistoupila k nějakým sankcím. Později premiér upřesnil, že obavy o své podnikání v Číně v souvislosti se sporem o Huawei a ZTE vyjádřili na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) zástupci Home Creditu.

Babiš také opakovaně uvedl, že předvánoční varování NÚKIB před technologiemi Huawei a ZTE vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. O absenci důkazů dnes znovu mluvil i Zeman.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Druhá transformace. Pokud se Česko nezačne rychle měnit, čeká nás úpadek

Kauza Huawei i terorista-senior Balda. „Komisi, co by hodnotila cizí vliv na ČR, potřebujeme“