Huawei i terorista-senior. „Potřebujeme komisi, co by hodnotila cizí vliv na ČR“
Vliv Ruska a Číny na Česko
V Poslanecké sněmovně leží návrh některých poslanců na zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Ta by hodnotila vliv cizích autoritářských režimů na Česko a hledala způsoby, jak tomuto vlivu lépe čelit. Poslanci budou navrhovat, aby se návrhem sněmovna zabývala ještě v lednu. Události posledních týdnů ukazují, že komise je potřeba. Říkají to poslanci s odkazem na kauzu Huawei, ale i případ seniora Jaromíra Baldy, kterého soud uznal vinným z teroristického útoku.
S návrhem na zřízení komise přišli opoziční poslanci v čele s Helenou Langšádlovou (TOP 09), návrh podporuje i exministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Poslanci vychází především z výročních zpráv civilní kontrarozvědky, která opakovaně upozorňovala na aktivní působení ruských a čínských zpravodajských služeb v ČR. Návrh je nyní zařazen na programu lednové schůze Poslanecké sněmovny. Kdy přesně se k němu zákonodárci dostanou, zatím není jasné.
Jedním z argumentů, kterými budou poslanci přesvědčovat, že je komise potřeba, budou i události posledních dnů, uvedla Langšádlová. Tedy varování NÚKIB z prosince, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Ale i případ Jaromíra Baldy. Jedenasedmdesátiletý Balda, který je příznivcem hnutí SPD, předloni pokácel dva stromy na železniční koleje a navíc šířil výhrůžné letáky. Chtěl tak u lidí vyvolat strach z muslimských migrantů.
„Poslední vývoj dokazuje, že je komise potřeba. I zoufalý příběh pána odsouzeného za terorismus je dokladem, jak se tu rozšířily dezinformace a jak zhoubný je jejich dopad na společnost. Toto spolu s kauzou Huawei dokazuje, že vliv cizích mocností na ČR je téma, kterému se máme věnovat,“ řekla Langšádlová deníku Echo24.
Z opozice podporují její návrh ODS, Piráti, lidovci, STAN i TOP09.
Vyšetřovací komise by se měla zabývat informacemi o hrozbách pro Česko ze strany cizích států, mohla by také hledat inspiraci pro zlepšení situace v ČR u zemí, které už se podobnou problematikou zabývají déle. „Cílem je přijít s konkrétními návrhy opatření v oblasti exekutivy i legislativy, aby naše země byla odolnější vůči těmto vlivům, které mají vyloženě destruktivní vliv na naši demokracii,“ řekla už dříve Langšádlová.