Piráti proti politice Kremlu. Předloží českou verzi Magnitského zákona
porušování lidských práv
V Česku přibývá nápadů, jak krotit zahraniční politiku Ruska. Nedávno část poslanců navrhla vyšetřovací komisi kvůli vlivu Ruska i Číny na ČR. Nyní chtějí Piráti finanční i cestovní sankce na politické činitele spojované s porušováním lidských práv, zjistil deník Echo24. A to na základě české verze tzv. Magnitského zákona.
Magnitského zákon jako první přijaly USA v roce 2012. Byl reakcí na smrt ruského právníka Sergeje Magnitského, který zemřel v roce 2009 za nejasných okolností ve vazbě poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z defraudací. Zákon byl přijat, aby tak potrestal ruské představitele, úředníky, soudce a policisty zapletené do případů porušování lidských práv. Od letošního roku se zákon vztahuje na zkorumpované činitele po celém světě. Podobné právní úpravy přijali i v Pobaltí, Velké Británii či Kanadě.
„Chystám se předložit českou verzi Magnitského zákona. Její přijetí poslouží jako jedno z více opatření, které by mělo Česko v reakci na politiku, kterou Kreml vede, přijmout,“ řekl deníku Echo24 pirátský poslanec Jan Lipavský. „Magnitského zákon je ze své podstaty univerzální, může být využit na postih každého, kdo porušuje lidská práva napříč světem,“ dodal Lipavský. Věcný návrh zákona bude hotový v únoru.
Že je zákon potřeba, vysvětluje Lipavský otevřenou hybridní válkou, kterou Rusko proti Česku vede. „Nejde jen o okupaci Ukrajiny či otevřenou agresi v Azovském moři. Rusko proti nám vede otevřenou hybridní válku. Soustavně porušuje lidská práva, jedním z nejznámějších případů je protiprávní uvěznění ukrajinského režiséra Olega Sencova a jeho 60 krajanů,“ řekl Lipavský.
Ostatní politici jsou opatrní
Zástupci ostatních politických stran k návrhu zatím přistupují opatrně. Zástupci vlády jej nechtějí komentovat, dokud nebude hotov. „Konkrétní návrh zatím není na stole. Jakmile ho obdržím, budu se jím zabývat a budu schopen ho podrobně komentovat,“ uvedl pro deník Echo24 ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podobně se vyjádřil i předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. „Až se s tím seznámíme, dáme stanovisko,“ sdělil.
Hledat cesty, jak bránit Rusku v porušování mezinárodního řádu a pravidel, je podle předsedy ODS Petra Fialy správné. „Ale vzhledem k tomu, že ČR je součástí Schengenu a EU, měli bychom při uvalování sankcí postupovat koordinovaně. Jinak nebudou mít žádný dopad. Z tohoto hlediska je potřeba posuzovat i návrh Pirátů,“ řekl Fiala.
V jakých situacích nebo koho konkrétního by se mohl zákon týkat, nechtěl Lipavský předjímat. Příkladem je ale dle něj Kanada, která pomocí obdobné normy sankcionovala sedmnáct Saúdů v souvislosti s vraždou novináře Džamála Chášukdžího.
Lipavský dodal, že je v kontaktu s britským podnikatelem Billem Browderem, jenž má na přijetí Magnitského zákona v USA významný podíl.
„Jsem v přímém kontaktu s duchovním otcem zákona, britským podnikatelem Billem Browderem, se kterým další postup konzultujeme. Zároveň hodlám uspořádat ve sněmovně expertní zahraničně politický seminář i za účasti zahraničních hostů, na kterém by se právě přijetí Magnitského zákona diskutovalo,“ řekl deníku Echo24 pirátský poslanec.
Poslanci chtějí komisi, co by hodnotila cizí vliv na ČR
Proti ruské politice se vymezuje i další návrh opozičních poslanců. Varování českých zpravodajců před ruskými a čínskými špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví, bere část tuzemských politiků vážně. Někteří poslanci v čele s Helenou Langšádlovou (TOP 09) navrhli vznik vyšetřovací komise, která by se věnovala vlivu Ruska a Číny na českou politiku. Vznik komise podporuje exministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Více píšeme zde.