Vznik komise pro vyšetření vlivu cizích států na ČR podporuje i Šlechtová

Vliv Ruska a Číny na Česko

Vznik komise pro vyšetření vlivu cizích států na ČR podporuje i ŠlechtováAKTUALIZUJEME 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Varování českých zpravodajců před ruskými a čínskými špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví, bere část tuzemských politiků vážně. Někteří poslanci v čele s Helenou Langšádlovou (TOP 09) navrhli vznik vyšetřovací komise, která by se vlivem Ruska a Číny na českou politiku věnovala, a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) mezitím jedná s ruským velvyslanectvím o počtu diplomatů v Praze a o omezení počtu diplomatických aut, která má ambasáda registrovaná. Vznik komise podporuje i exministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO).

Na zprávy zpravodajců o aktivitách ruské a čínské zpravodajské služby z předchozích let zareagovala část poslanců tím, že ještě před zveřejněním zprávy za rok 2017 navrhli zřídit sněmovní vyšetřovací komisi. „Včerejší zpráva BIS potvrdila, že komisi potřebujeme, abychom vyhodnotili vliv režimů na ČR a přišli s konkrétními návrhy,“ uvedla Helena Langšádlová v úterý. Podle pirátského poslance Jana Lipavského se Česko nesmí stát provincií silnější země. Vznik komise podpořil i poslanec ODS Pavel Žáček, podle něhož je nutné monitorovat vliv mocností na Česko i na parlamentní úrovni. 

Návrh podpořili poslanci TOP 09, lidovců, Piráti, ODS a STAN. Dále také Karla Šlechtová z klubu hnutí ANO a podle informací deníku Echo24 i jeden poslanec z ČSSD. Komunisty a SPD o podporu návrhu Helena Langšádlová nežádala. O vzniku komise rozhodne až celá Poslanecká sněmovna.

„Nemusí se to některým poslancům líbit, nicméně vzhledem informacím, kterými disponuji, jsem přesvědčena, že takováto komise má mnohem větší smysl než některé další, které jsou ve sněmovně zřízené,“ uvedla Karla Šlechtová. Z klubu ANO je zatím jediná, kdo podporu komisi vyjádřil. Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek pro Echo24 vyloučil, že by on sám návrh na zřízení komise podpořil. „Projednáme to na klubu, ale za mě ne,“ uvedl Faltýnek pro Echo24.

Proti se staví i předseda klubu ČSSD Jan Chvojka. „Identifikovat možný vliv cizích států na dění v ČR je úkolem tajných služeb. Pokud má paní poslankyně Langšádlová dojem, že v této oblasti naše tajné služby dostatečně nefungují, měla by dát podnět příslušným kontrolním orgánům Poslanecké sněmovny. Osobně nevidím důvod, proč bych měl zřízení další vyšetřovací komise podpořit,“ sdělil Chvojka deníku s tím, že klub ČSSD žádné závazné stanovisko nedal a podpora návrhu na zřízení komise je na uvážení členů.

Podporu vzniku komise ale avizoval ministr zahraniční Tomáš Petříček. „Vnímám velmi pozitivně veškeré iniciativy, které mohou posilnit odolnost ČR proti takovýmto hrozbám. Dezinformace a kybernetické útoky, to jsou nové způsoby dělání zahraničí politiky. Jako jeden z největších problémů vidím dezinformace, ty opravdu ovlivňují naše vnitropolitické procesy,“ uvedl na dotaz deníku Echo24 Tomáš Petříček začátkem listopadu. „Byl bych pro,“ dodal ministr.

Bezpečnostní informační služba (BIS) upozornila i na lehkovážný přístup českých politiků a státních zaměstnanců, z něhož cizí zpravodajci těží. Podle kontrarozvědky ministerstvo zahraničních věcí čelilo v roce 2017 dvěma kyberšpionážním útokům, jeden z nich dle dostupných informací směřoval z Ruska. Vojenské zpravodajství (VZ) uvedlo, že čínský projekt Hedvábné stezky bude pro EU zdrojem rostoucích obav. BIS a VZ to uvedly ve výročních zprávách za rok 2017. Informace v lednu na speciálním zasedání probere vláda.Kdy bude o návrhu zřídit komisi jednat sněmovna, zatím není jasné.

Celý název navrhované komise zní Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Rusko při špionáži v ČR těží z velké diplomatické mise v Praze, uvádí BIS

Zpravodajci varují před Čínou, podle Hradu se silný stát obávat nemusí

Ukrajina žádá NATO o pomoc, stěžuje si na blokádu azovských přístavů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články