Dramatický vývoj v Afghánistánu. Česko evakuuje své diplomaty, večer zasedne bezpečnostní rada
EVAKUACE DIPLOMATŮ
V souvislosti s dramatickým vývojem v Afghánistánu se Česká republika rozhodla stáhnout své diplomaty z ambasády v Kábulu. V současnosti se nacházejí na mezinárodním kábulském letiště, a to v doprovodu vojenské policie. V sobotu to na mimořádné tiskové konferenci řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) s tím, že Česko nadále o situaci v Afghánistánu jedná. Večer na žádost ministra Kulhánka zasedne Bezpečnostní rada státu, kterou svolal premiér Andrej Babiš (ANO). Zatím není jasný osud afghánských tlumočníků, kteří pomáhali českým vojákům během jejich mise. V jejich zemi jim hrozí nebezpečí, Česko však dosud nerozhodlo o konkrétní pomoci. Premiér Babiš v sobotu prohlásil, že jim tuzemsko chce pomoci.
Ministr Kulhánek po sobotním jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničí, které se zúčastnili také zástupci armády a ministerstva obrany, řekl, že čeští občané, kteří se nacházeli v Afghánistánu a o kterých ministerstvo zahraničí ví, jsou v bezpečí. Dodal, že nadále samozřejmě platí důrazné doporučení do země necestovat.
Po stažení většiny koaličních vojsk povstalecké hnutí Tálibán dobylo řadu správních center a ovládá více než polovinu provinčních metropolí. Podle některých předpovědí bude v řádu týdnů či jednotlivých měsíců ohrožen i Kábul. Dnes ráno povstalci zahájili útok na Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu, které dosud jako jedno ze tří velkých měst kontroluje afghánská vláda. Západní země kvůli situaci evakuují své občany a omezují činnost svých ambasád.
Krizový štáb zasedal v Černínském paláci od 11:00. Podle Kulhánka skutečnost jeho svolání na víkend ukazuje, jak závažná situace v Afghánistánu je. Jasně se podle něj ukazuje, že nedávným vývojem byli zaskočeni všichni spojenci. Dodal, že se situace překotně a negativně vyvíjela i během dopoledního jednání.
Ministr mluvil i s českým velvyslancem v Kábulu Jiřím Balounem. „Na základě jeho doporučení a informací, které jsme obdrželi od spojenců, jsem musel rozhodnout o okamžitém stažení našich diplomatů na mezinárodní letiště v Kábulu,“ řekl. Zajištění bezpečnosti dvou pracovníků MZV označil za primární úkol. Kolem 14:30 řekl, že aktuálně jsou přemísťováni na letiště pod ochranou Vojenské policie. Ta má v Afghánistánu jednotku KAMBA, která má ochranu českého zastupitelského úřadu na starosti.
Kulhánek řekl, že vzhledem k dynamickému vývoji požádal Babiše o svolání bezpečnostní rady státu. Dodal, že vzhledem k potřebě zajištění bezpečnosti českých diplomatů nemůže být konkrétnější. Tisková konference se konala bez dotazů.
Babiš tvrdí, že chce Česko pomoci tlumočníkům. Konkrétní kroky ale zatím neoznámil
O otázce pomoci afghánským tlumočníkům, kteří pomáhali českým vojákům a kterým hrozí od Tálibánu smrt, se Kulhánek nezmínil. Za pomalý postup při jejich záchraně je vláda v posledních dnech kritizována.
Premiér Babiš později v sobotu řekl, že Česká republika se určitě chce o afghánské tlumočníky postarat. „Ale já vám nemohu říkat ty detaily, ty operace, to bychom je fakt vystavili velkému nebezpečí,“ uvedl. K možné finanční pomoci se také nevyjádřil. „My se zkrátka o ně chceme postarat, pracujeme na tom, máme na to plán. Ale teď se situace zhoršuje, a proto jsem svolal Bezpečnostní radu státu, protože nikdo asi nepočítal, že Tálibán bude tak postupovat,“ poznamenal. „A samozřejmě my jsme to kritizovali od začátku, že je nesmysl odcházet z Afghánistánu a bohužel se to teď potvrzuje,“ dodal.
Podle informací ČTK se pomoc má týkat asi dvacítky afghánských spolupracovníků a jejich rodin. Ministerstvo obrany tento týden oznámilo, že tlumočníky již vybralo a osloví je. Primárně jim chce nabídnout peníze, nevyloučilo ani přesun do ČR. Pomoc se bude týkat lidí, kteří s armádou spolupracovali v poslední době. Pravděpodobně tak na ni nedosáhnou tlumočníci, kteří českým vojákům pomáhali před několika lety.
Na vládní politiky se snesla kritika ze strany opoziční koalice SPOLU, jež sdružuje ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Evakuace českých diplomatů z Afghánistánu je naprosté minimum, ke kterému musela česká vláda přistoupit. Bohužel zůstává nevyjasněná situace kolem tlumočníků, kteří v afghánském konfliktu pomáhali české armádě. Je potřeba jim rychle pomoci. Vzhledem ke stále se zhoršující situaci v Afghánistánu by ale vláda mela urychleně řešit také pomoc zaměstnancům české ambasády a spolupracovníkům v civilním sektoru. Je to naše morální povinnost vůči těm, kteří nám pomáhali, v tomto nesmí vláda selhat,“ kritizuje vládu Petr Fiala, který chce Andreje Babiše vystřídat v premiérském úřadu.