Tři pozemky v Sýrii. Babiš rozjíždí pomoc sirotkům: „Makám na tom, řeším to sám“

nový projekt českého premiéra

Tři pozemky v Sýrii. Babiš rozjíždí pomoc sirotkům: „Makám na tom, řeším to sám“NOVÉ
Babišův plán pomoci sirotkům Foto:

Reprofoto: Facebook Andreje Babiše

1
Domov

jhr Echo24

Premiér Andrej Babiš nastínil, jak si představuje, že by měl vypadat „jeho“ projekt pomoci syrským sirotkům, které chce podpořit přímo v jejich zemi. Plán podle vypracované studie počítá s výstavbou škol, školek či ubytování pro syrské děti. „Makám na tom a je to projekt, který si řeším sám,“ nechal se slyšet předseda vlády, přestože s iniciativou pomoci v Sýrii přišla poprvé europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová, která usilovala o přijetí padesátky sirotků v Česku. Babiš její plán zkritizoval naposledy v uplynulém týdnu při sněmovních interpelacích.

Premiér podle svých slov navázal spolupráci s Českým červeným křížem a „intenzivně“ komunikuje i se syrskou velvyslankyní ohledně výběru nejvhodnějšího umístění. „V této chvíli máme ze syrské strany možnost získat tři pozemky v různých lokalitách – 30 kilometrů od hlavního města Damašku, další je taky blízko Damašku, další 20 kilometrů směrem na libanonské hranice,“ přiblížil Babiš.

Na pozemcích o rozloze přibližně 25 tisíc kilometrů čtverečních plánuje stavbu škol, školek či ubytovacích zařízení. „Takže na tom makám, je to projekt, který si řeším sám, a nezapojuju do toho úředníky. Až to budu mít všechno v kopě, tak to samozřejmě představím,“ tvrdil Babiš.

Sirotkům pomůžeme v Sýrii

Babiš při čtvrtečních interpelacích odmítl návrh Šojdrové na přemístění syrských sirotků do České republiky. „Jsem přesvědčen, že máme pomáhat syrským dětem v Sýrii. Tam jsou ti sirotci. Projekty a představy paní Šojdrové od samého počátku jsou nesmyslné,“ prohlásil premiér.

„Mluvíte o nějakém dočasném pobytu pro syrské děti u nás. Já tomu vůbec nerozumím, proč by ty děti měly sem přijít dočasně? Neznají naše prostředí, nemluví naší řečí, kdo by se o ně staral,“ poznamenal Babiš. „Nevím, jestli pan Hamáček má jít hledat ty děti,“ dodal.

Šojdrová se kvůli své iniciativě s Babišem poprvé setkala ve druhé polovině září. Po schůzce řekla, že dostala spolu s neziskovými organizacemi od Babiše za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Stát podle ní prostřednictvím ministerstva vnitra poskytne součinnost, následně by je byl ochoten přijmout. Babiš po setkání nechtěl sdělit, zda Česko děti přijme, pokud je organizace najdou.

Čtěte také: Babiš zruší budíček. Jednání vlády se přesune z šesti ráno na odpoledne

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.