Škrtnul Hrad rektory? „Je to neúcta k akademické obci,“ zní z univerzit

Jmenování rektorů

Škrtnul Hrad rektory? „Je to neúcta k akademické obci,“ zní z univerzitAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

drb

Jmenování nových rektorů způsobilo další rozpory mezi akademickou obcí a Pražským hradem. Původně měl šéfy tuzemských vysokých škol a univerzit podle jejich tvrzení v úterý jmenovat na Hradě prezident Miloš Zeman. Oslovení rektoři ale uvedli, že telefonické pozvání v pondělí pracovníci Kanceláře prezidenta republiky zrušili. Hrad však slovy mluvčího odmítá, že by akci avizovali. Rektory nakonec jmenoval v úterý ve 14 hodin ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO), což se mnohým rektorům nelíbí a považují to za zneuctění akademické obce.

„Ačkoliv jsme minulý týden obdrželi telefonát z kanceláře hradního protokolu o tom, že jmenování proběhne 30. ledna na Hradě, s velkým údivem jsem se dnes (v pondělí – pozn.red.) dozvěděla od novinářů, zda vím o tom, že jsme již jmenovaní byli,“ napsala Echo24 rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Až následně byli podle ní rektoři kontaktováni z kanceláře protokolu ministerstva školství, že se mají dostavit do Karolina a že jmenovací dekrety předá ministr školství.

„Jsem rozhořčená z neúcty prezidenta k akademické obci a ze způsobu komunikace. Po volbách jsme čekali zklidnění situace a zlepšení vztahu s univerzitami, tento způsob komunikace tomu ovšem nenasvědčuje. Tyto vztahy nejsou důstojné ani pana prezidenta, ani nás. Univerzity vždy hrály velmi důležitou roli při klíčových momentech ve vývoji ČR, nejen v novodobé historii, a bude tomu tak i nadále. Bez ohledu na způsob jmenování nových rektorů,“ rozzlobila se rektorka Mendelovy univerzity.

Stejnou informaci potvrdil také tiskový mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. Podle něj obdržel staronový rektor Tomáš Zima ve čtvrtek telefonickou pozvánku na slavnostní ceremoniál, který se měl uskutečnit v úterý ve 14 hodin na Hradě. „V pondělí ale zavolal panu rektorovi ministr školství Plaga a zeptal se, zda by mohlo jmenování proběhnout v Karolinu. S tím pan rektor souhlasil,“ sdělil deníku Echo24 Hájek. 

Nový rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička, který byl v poradním týmu Drahoše, nechtěl jednání Hradu komentovat. Pouze řekl, že dnes na rektorát školy zavolala zaměstnankyně Hradu a sdělila, že prezident v úterý rektorům jmenovací dekrety nepředá. Kdy, kde a jak se ceremoniál uskuteční, přitom údajně neupřesnila.

„Tentokrát to bylo tak, že mě (prezident) požádal, abych (dekrety) v zastoupení předal, což jsem učinil. Takže pokud bude někdy v budoucnu chtít předávat přímo osobně, samozřejmě je to preferovanější varianta,“ uvedl Plaga. S prezidentem bude o dalším postupu jednat. „Otázkou je, jak se nakonec rozhodne prezident,“ dodal.

Ministerstvo podle něj ještě v pondělí nevědělo, zda bude jmenování rektorů tradičně na Hradě, nebo jestli bude dekrety předávat ministr. „Byli jsme nachystáni na obě varianty a finální rozhodnutí padlo včera (v pondělí),“ řekl Plaga.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček odmítl konání slavnostní akce potvrdit. „My jsme nic takového neavizovali. A jistě uznáte, že akce tohoto typu oznamujeme my,“ napsal Ovčáček.

O pozvání na Hrad však informovali ČTK i další rektoři. „Původní informace byla taková, že máme jet na Hrad,“ řekl v pondělí rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller. O tom, že bude slavnost v Karolinu, se prý dověděl v pondělí odpoledne z ministerstva školství.

Z Hradu se o změně způsobu jmenování dověděla podle mluvčí kancelář rektora Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Naopak vedení Vysokého učení technického v Brně se o tom dovědělo z ministerstva školství, řekla mluvčí školy Radana Kolčavová. Nový rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina sdělil, že byl telefonicky pozván na slavnostní ceremoniál do Karolina na úterý.

Rektoři měli se Zemanem v posledních letech napjaté vztahy. Podle nich znevážil akademickou obec, když odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů. Nelíbilo se jim také to, že prezident kvůli osobním sporům nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražský hrad rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera.

Někteří z nich také vyjádřili zklamání nad tím, že Zeman o víkendových prezidentských volbách porazil akademika Jiřího Drahoše. Podle nich hrozí další vyhrocení už tak napjatých vztahů mezi prezidentem a vysokými školami.

Čtěte také: Česko se odklání od Západu, EU je rozdělená, píší v Německu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.