Prezident pobouřil výrokem o „lehce dementních neočkovaných“. Klause se to prý netýká

POPÍRAČI OČKOVÁNÍ

Prezident pobouřil výrokem o „lehce dementních neočkovaných“. Klause se to prý netýká
Prezident Miloš Zeman Foto: Hrad (Jiří Ovčáček)
Domov

Echo24

Vlnu kritiky vyvolal na sociálních sítích výrok prezidenta Miloše Zemana o lidech, kteří se nechtějí nechat očkovat proti koronaviru. Hlava státu je označila za „lehce dementní“. Podle Zemana se však mentální demence „evidentně netýká Václava Klause“, i když není příznivec očkování. Tomu připomněl, že jej varoval, aby se nechal očkovat, a popřál mu brzké uzdravení z covidu-19.

„Podle mého odhadu nejpozději v září tohoto roku by mohla být proočkována velká většina populace, v podstatě všichni ti, kdo to chtějí. Věřím, že ta lehce dementní skupina, která to nechce, změní svůj názor, a v tomto okamžiku pandemie skončí,“ řekl prezident v Partii na Prima CNN News. Zemanovi je 76 let a pochlubil se, že má již obě dvě dávky vakcíny BioNTech.

Na jeho výrok reagovala na sociálních sítích řada politiků opozičních stran. „Nesouhlasím s odpírači očkování, ale takto bych je nikdy neoznačil. Už jenom proto, že demence se zjevně nevyhýbá ani těm, kteří už očkováni byli,“ napsal bývalý poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Takhle zní vyjádření hlavy státu a také člověka, který několikrát slíbil, že nebude polarizovat společnost,“ kritizoval například europoslanec Jiří Pospíšil.

Ke kritice se přidal i další lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Nazývat lidi, kteří odmítají očkování, lehce dementními, to bych od hlavy státu nečekal. Očkování je dobrovolné. Když se někdo nechce očkovat, má na to plné právo. Tohle bychom měli respektovat. Prezident Zeman zase dokazuje, jak je prvotřídní v rozdělování společnosti,“ napsal Zdechovský.

„Ne debilové, blbci“

Zeman se v rozhovoru k tématu „lehce dementních neočkovaných“ ještě jednou vrátil. „Mimochodem, když jsme tady mluvili o jisté mentální demenci, což se evidentně netýká Václava Klause, tak já jsem dokonce řekl výrok ředitele jedné nemocnice. A pokud mě paměť neklame, tak to bylo ve Slaném. A on říkal, že všichni, kdo jsou proti očkování, jsou debilové. Ne, opravuji se, blbci. Ne debilové, ale blbci. Tak jak vidíte, já jsem slušně vychovaný člověk a takový výrok jsem nepoužil,“ pochválil se Zeman.

K onemocnění exprezidenta Václava Klause covidem řekl: „Já mu samozřejmě přeji brzké uzdravení, nejsem sadista. Ale dovoluji si připomenout svůj prognostický výrok, asi před třemi týdny, plus minus, jsem to říkal v interview pro deník Blesk: Václave, nech se očkovat, jinak riskuješ, že tě ve tvém věku covid dožene. Stalo se, ale znova opakuji, že věřím, že se uzdraví.“

Pokutu 10 tisíc za nenošení roušky, kterou Klaus neměl 17. listopadu v centru Prahy, považuje Zeman za adekvátní trest. Exprezident proti pokutě ještě podal odpor. Návrh vicepremiéra Jana Hamáčka, který by s chutí Václavu Klausovi naúčtoval lékařskou péči kvůli jeho „odpíračskému“ přístupu, však prezident Zeman nepodporuje. „Za lékařskou péči by se v sociálním státě platit nemělo,“ řekl Zeman.