1 Frontex, migrace, sirotci

Babiš chce stavět a pomáhat dětem přímo v Sýrii, hledá se pozemek. Kritiku Frontexu v jeho sídle zmírnil

NOVÉ

Témata: , , ,

Premiér Andrej Babiš zmírnil své výhrady vůči Evropské agentuře pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) po pondělní návštěvě její varšavské centrály. Šéf české vlády ocenil monitoring a přehled agentury o situaci na unijních hranicích, jakož i roli Frontexu při vracení migrantů do vlasti. Nadále však pochybuje o účelnosti navýšení pracovníků a rozpočtu Frontexu, jak to navrhla Evropská komise, tedy z 1500 na 10.000 lidí do roku 2020 a deset miliard eur v sedmi letech.

„Jsem vlastně první premiér v Evropské unii, po polském premiérovi, který Frontex navštívil,“ řekl Babiš. „Návštěva byla důležitá, protože jsem získal informace, které jsem neměl,“ dodal.

„Viděl jsem přímo v centru akci, kdy byl identifikován kamion, jeho řidič telefonoval, za chvíli přišli migranti, naložil je. Frontex podal zprávu dané zemi a ta ten kamion zadržela,“ řekl. „Z hlediska monitoringu dělají skvělou práci,“ připustil Babiš s tím, že nejde jen o pašování lidí, ale i drog, zbraní či cigaret.

Ocenil také, že „dobrou práci“ Frontex odvádí i při návratu migrantů: v roce 2014 vypravil čtyři desítky letů, v roce 2017 430 letů, a to v EU podle Babiše pobývá nelegálně na 700.000 lidí.

„Když nám klesla migrace o 90 procent, tak je otázka, proč máme navyšovat (početní stav Frontexu) z 1500 na 10.000 lidí,“ řekl s tím, že potřebné posily by v případě potřeby mohly dodat postižené zemi ostatní členské státy.

Podle Babiše je záhodno pomoci dětem přímo v Sýrii

„Pomůžeme dětem tam, kde se narodily a žily, tedy v Sýrii,“ řekl premiér, podle kterého v utečeneckých táborech žádní sirotci nejsou. „Mám projekt. Momentálně tam hledáme pozemek, že bychom tam pro ty děti postavili byty, školu, školku, jídelnu,“ dodal. Sýrie podle něj potřebuje mír i Marshallův plán obnovy, čemu Česko hodlá napomáhat.

Předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi Babiš vzkázal, že by se neměl míchat do politiky. „Mluvil jsem o tom s panem Junckerem a myslím, že by se on neměl míchat do politiky. To není jeho role,“ dodal český premiér. Babiš tak reagoval na Junckerovu kritiku, že některé země EU odmítají přijímat migranty, včetně dětí bez doprovodu.

Čtěte také: Nepřijmeme ani jednoho uprchlíka, zopakoval Babiš v Itálii Contemu. Citoval i Komenského

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.