Babiš chce stavět a pomáhat dětem přímo v Sýrii, hledá se pozemek. Kritiku Frontexu v jeho sídle zmírnil

Babiš chce stavět a pomáhat dětem přímo v Sýrii, hledá se pozemek. Kritiku Frontexu v jeho sídle zmírnilNOVÉ
Svět

Frontex, migrace, sirotci

Premiér Andrej Babiš zmírnil své výhrady vůči Evropské agentuře pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) po pondělní návštěvě její varšavské centrály. Šéf české vlády ocenil monitoring a přehled agentury o situaci na unijních hranicích, jakož i roli Frontexu při vracení migrantů do vlasti. Nadále však pochybuje o účelnosti navýšení pracovníků a rozpočtu Frontexu, jak to navrhla Evropská komise, tedy z 1500 na 10.000 lidí do roku 2020 a deset miliard eur v sedmi letech.

„Jsem vlastně první premiér v Evropské unii, po polském premiérovi, který Frontex navštívil,“ řekl Babiš. „Návštěva byla důležitá, protože jsem získal informace, které jsem neměl,“ dodal.

„Viděl jsem přímo v centru akci, kdy byl identifikován kamion, jeho řidič telefonoval, za chvíli přišli migranti, naložil je. Frontex podal zprávu dané zemi a ta ten kamion zadržela,“ řekl. „Z hlediska monitoringu dělají skvělou práci,“ připustil Babiš s tím, že nejde jen o pašování lidí, ale i drog, zbraní či cigaret.

Ocenil také, že „dobrou práci“ Frontex odvádí i při návratu migrantů: v roce 2014 vypravil čtyři desítky letů, v roce 2017 430 letů, a to v EU podle Babiše pobývá nelegálně na 700.000 lidí.

„Když nám klesla migrace o 90 procent, tak je otázka, proč máme navyšovat (početní stav Frontexu) z 1500 na 10.000 lidí,“ řekl s tím, že potřebné posily by v případě potřeby mohly dodat postižené zemi ostatní členské státy.

Podle Babiše je záhodno pomoci dětem přímo v Sýrii

„Pomůžeme dětem tam, kde se narodily a žily, tedy v Sýrii,“ řekl premiér, podle kterého v utečeneckých táborech žádní sirotci nejsou. „Mám projekt. Momentálně tam hledáme pozemek, že bychom tam pro ty děti postavili byty, školu, školku, jídelnu,“ dodal. Sýrie podle něj potřebuje mír i Marshallův plán obnovy, čemu Česko hodlá napomáhat.

Předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi Babiš vzkázal, že by se neměl míchat do politiky. „Mluvil jsem o tom s panem Junckerem a myslím, že by se on neměl míchat do politiky. To není jeho role,“ dodal český premiér. Babiš tak reagoval na Junckerovu kritiku, že některé země EU odmítají přijímat migranty, včetně dětí bez doprovodu.

Čtěte také: Nepřijmeme ani jednoho uprchlíka, zopakoval Babiš v Itálii Contemu. Citoval i Komenského

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články