1 Izraelský útok na Hamás

Odveta za útok na Tel Aviv. Izrael bombardoval sídla Hamásu v Gaze

, NOVÉ

Témata: , , ,

Izrael v pátek nad ránem bombardoval sídla radikálního hnutí Hamás v Pásmu Gazy v reakci na vystřelení dvou raket směrem na Tel Aviv. Při odvetě za první útok na izraelské přímořské město po pěti letech bylo zasaženo 100 pozic Hamásu. Je mezi nimi místo, kde radikálové sestavují rakety, nebo komplex, odkud řídí své aktivity na okupovaném Západním břehu Jordánu, uvedla armáda v prohlášení.

Zranění utrpěli čtyři lidé, avšak Hamás útoky předpokládal a objekty, na něž Izraelci cílili, byly předem evakuovány.

Hamás i další menší palestinská skupina odpovědnost za útok na Izrael odmítly. Panují obavy, že by akce obou stran mohly vést k novému kolu násilností v neklidném regionu.

Izraelská armáda po prvním vyšetřování útoků na Tel Aviv došla k závěru, že rakety byly zřejmě vypáleny omylem při údržbě.

Výbor, který svolává pravidelně k hranici Pásma Gazy a Izraele každý pátek protiizraelské protesty, dnešní akci zrušil. V prohlášení uvedl, že se pochod k hranici ruší, aby se předešlo dalšímu stupňování násilí a případným obětem na palestinské straně. Manifestace ale mají pokračovat v příštích týdnech.

Egyptští prostředníci, kteří většinou vstupují do hry při konfliktech mezi Izraelem a Hamásem, oznámili, že od dnešních 8:00 místního času (7:00 SEČ) platí příměří. Izrael tuto informaci zatím nepotvrdil.

Hamás je odpovědný za všechno, tvrdí mluvčí armády

Podle izraelské armády předcházelo útoku na Gazu vypálení dvou raket, z nichž jedna skončila v moři a druhá byla sestřelena. V Tel Avivu se podle deníku The Jerusalem Post kvůli blížícím se střelám poprvé od roku 2014 rozezněly varovné sirény, město však zasaženo nebylo.

Premiér Benjamin Netanjahu svolal krizové zasedání bezpečnostních činitelů a krátce nato vzlétly izraelské vojenské letouny a zasáhly „teroristické cíle“ ve střední a jižní Gaze. Podle místních médií se cílem stalo několik předem evakuovaných budov a námořní základny Hamásu.

Organizace ovládající Gazu v prohlášení uvedla, že útok na Tel Aviv nebyl jejím dílem. Mluvčí izraelské armády sice připustil, že autoři útoku nejsou známi, Hamás je však podle něho odpovědný za to, co se v Pásmu děje.

The Jerusalem Post napsal, že za vypálením raket je zřejmě hnutí Islámský džihád, to však odpovědnost rovněž odmítlo.

https://webarchive.nationalarchives.gov.uk/20120203152804/http://www.tate.org.uk/tateetc/issue8/erasurerevelation.htm

V Izraeli se blíží volby a mnozí politici volají po co nejtvrdší odplatě. Ministr školství Naftali Bennett vyzval Netanjahua, aby nařídil likvidaci vedení Hamásu. „Vyzývám Netanjahua, aby armáda kabinetu předložila plán na porážku Hamásu,“ řekl. Někdejší náčelník generálního štábu armády Benny Ganc, který nyní kandiduje do dubnových voleb, řekl, že odpověď musí být „zásadní a tvrdá“. „Je to další incident podobný těm, které jsme zažívali v nedávných měsících. Proti tomuto ohrožení izraelské bezpečnosti a suverenity musíme zasáhnout rozhodně,“ řekl Ganc.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.