Vondráček: Končíme 21. října, článek 66 bude aktivovat až nová sněmovna

PRAVOMOCI PREZIDENTA

Vondráček: Končíme 21. října, článek 66 bude aktivovat až nová sněmovna
Článek 66 by měla případně aktivovat až nová Sněmovna, řekl Vondráček. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Končící předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) by byl s aktivací článku 66 ústavy o přechodu pravomocí prezidenta opatrný. Měla by to podle něj udělat případně až nová Sněmovna, která bude odrážet rozložení sil po nedávných volbách. Řekl to České televizi (ČT). Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí oznámil, že podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není prezident Miloš Zeman ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Vondráček zdůraznil, že nyní je ještě několik týdnů čas, protože ustavující schůze Sněmovny se sejde 8. listopadu a několik dní potrvá. „Teprve poté bude premiér skládat demisi a při tomto úkonu uvidíme, v jaké kondici bude pan prezident,“ podotkl Vondráček.

Současná Sněmovna už článek 66 ústavy podle něj určitě aktivovat nebude. „Nám končí mandát 21. října. To už si myslím, že není reálné a ani to není žádoucí,“ uvedl.

Vystrčil v pondělí mimo jiné také řekl, že se stanoviskem ÚVN k Zemanovu stavu byl už ve středu 13. října seznámen vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, který to dostal i písemně. Přesto o den později zprostředkoval setkání Zemana právě s Vondráčkem. Šéf Sněmovny v pondělí uvedl, že neví, proč kancléř takto postupoval. „Minimálně jsem měl být informován,“ dodal.