Masáž, kam se podíváš
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
PROBLÉMY VOLKSWAGENU
V největší německé automobilce Volkswagen je podle odborů nutné začít od prosince stávkovat. S odkazem na sdělení odborového svazu IG Metall to dnes uvedla ...
Byť by se to zdálo skoro nemožné, ministr zdravotnictví a mediální aparát, jímž disponuje (tady není myšlen tiskový odbor ministerstva, nýbrž značná část mediální scény), včera svou dovednost v buzení hrůzy ještě vystupňovali. Situace se prý do dvou tří týdnů zhorší tak, že bude třeba zavřít další okresy po vzoru Chebu, Sokolova či Trutnova. V těch ministerstvo příští týden nedovolí otevírání obchodů, k němuž bude donuceno ve zbytku republiky nařízením Ústavního soudu.
Lidsky lze Janu Blatnému rozumět, že se za každou cenu chce vyhnout opakování zpráv o umírání tisíců lidí navíc. Coby člen vlády je však chtě nechtě oběma nohama v politice, takže toto jeho další dramatické vystoupení v řadě musíme chápat jako součást obrany před ofenzivou na otevírání společnosti a především škol.
Pan ministr a jemu podřízený ředitel ÚZIS Ladislav Dušek včera vytvářeli dojem, že české zdravotnictví je vinou covidu už zase jen pár týdnů či dnů před kolapsem. Na vině je tu samozřejmě britská, údajně o desítky procent nakažlivější mutace. Co bude za dva tři týdny, nevíme nikdo, ale ani taková nejistota nezbavuje ministra a ředitele ÚZIS povinnosti snažit se o realistický popis situace.
Takže pokud skutečně docházejí lůžka JIP, toto úzké hrdlo systému, podívejme se do oficiálních statistik ministerstva. Tam čteme, že k 16. únoru bylo v celé republice volných 167, necovidových 431 lůžek na jipkách. Obsazených je 3367 lůžek. Volných je 15 procent intenzivních lůžek, víc na východě než na západě republiky. Od čeho máme systém přerozdělování pacientů mezi nemocnicemi utvářený od podzimu? Převážet pacienty ve vážném stavu daleko jim přirozeně neprospěje. Už drahnou dobu část odborníků a lékařů zdůrazňuje, že rozhodující je dávat pozor na rizikové pacienty před vypuknutím nebo v první fázi nemoci.
Pětaosmdesátiprocentní vytíženost jipek vypadá dramaticky, ale nezaplnily se od nuly covidem, touto roční dobou, kdy tradičně bývá sezona plesů a respiračních chorob, se volná kapacita na jipkách často pohybuje mezi čtvrtinou a pětinou.
Na jeden ze symbolů krize bylo v posledních týdnech vyzdviženo Zlínsko. Občanská, „otvíračská“ skupina Zdravé fórum na svém webu pověsila dopis Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, která na otázku, kolik měla obsazených lůžek JIP v letech 2018 a 2019, dodala čísla v rozmezí od 78 do 83 procent. Konkrétně v lednu 2019 to bylo 79 procent. Letos v půlce ledna, když vrcholilo koronazpravodajství o Zlínsku, stejná Baťova nemocnice měla JIP lůžek volnou téměř třetinu, přičemž pacienti s covidem obsadili 22 procent. Jak šťavnatým slovníkem se k nám představitelé státu budou obracet, až nedej bože dojde zdravotnictví skutečně na hranu?
Zpravodajství ČTK ze včerejšího výstupu ministra zdravotnictví tvrdí, že v „úterý v ČR přibylo téměř 12 500 potvrzených případů covidu-19, což je nejvíce od 8. ledna. V nemocnicích je 6171 lidí s nákazou, více jich bylo jen 3. listopadu“. To není pravda, to je fake news, dezinformace, hybridní válka. I když člověk mávne rukou nad tak hrubým faulem, jakým je zaměňování nemocných s pozitivně testovanými, tak pozitivně testovaných pacientů bylo víc než teď ještě dva týdny po onom 3. listopadu. A víc jich pak bylo ještě i skoro celý leden. Ale zásadní tu je, že od konce října do poloviny listopadu byla čísla hospitalizovaných s pozitivním testem o třetinu až o čtvrtinu vyšší než teď. A přesto se k nám teď vládní místa obracejí alarmističtějším tónem.
Opravdu nikdo nevíme, co nás s covidem ještě čeká, a když si ministr naříká, že restrikce nefungují a lidé opatření nedodržují, zdá se být bezvýchodnost v jeho očích opravdová. Jestli náhodou ta česká nedůvěra a švejkování (i tento výraz ministr Blatný před časem použil) taky nejsou odpovědí na toto pouštění hrůzy, mezi dospělými lidmi nedůstojné.
PROPAD PORODNOSTI
NÁHRADA UŠLÉHO ZISKU Z DOBY PANDEMIE