Žluté vesty opět v ulicích, počet nepatrně klesá. Protestující se distancovali od antisemitismu
Žluté vesty
Tisíce lidí hlásících se k takzvanému hnutí žlutých vest opět vyrazily do ulic Paříže a dalších francouzských měst, aby protestovaly proti politice prezidenta Emmanuela Macrona. Na několika místech se účastníci demonstrací střetli s policií, která zadržela několik desítek lidí. V pořadí už patnáctá protestní sobota podle místních médií patrně zaznamená další pokles počtu účastníků.
V Paříži se u Vítězného oblouku sešly podle agentury AFP jen stovky lidí, celkem se několika pařížských pochodů zúčastnilo podle ministerstva vnitra na 4000 lidí. Policie zadržela několik osob.
Minulou sobotu v ulicích hlavního města demonstrovalo na 5000 lidí ve žlutých vestách, po celé Francii asi 41.500 lidí. Jejich počet přitom vytrvale klesá – ještě první únorovou sobotu to bylo 58.000 lidí a loni v listopadu, kdy demonstrace začínaly, i přes 200.000.
Pařížského pochodu se zúčastnila i jedna z hlavních postav hnutí, řidič kamionu Éric Drouet, který se předtím nespěšně pokusil setkat s Macronem během jeho návštěvy zemědělského veletrhu, který prezident zahájil ve francouzské metropoli.
Srovnatelně velký počet lidí jako v Paříži vyrazil k protestům ve městě Clermont-Ferrand v centrální části země. Demonstranti se pokusili zablokovat střed města a střetli se s policisty, kteří proti nim použili slzný plyn. Zadržen byl dosud neupřesněný počet osob.
Zhruba stovka demonstrantů podle televize France 3 už dopoledne zablokovala vstup do skladu americké firmy Amazon v Toulouse. Další stovky lidí se sešly v Lille, Rouenu či Bordeaux. V Lyonu rovněž zasahovali policisté, kteří znemožnili protestnímu pochodu projít do centra a zadrželi asi deset lidí.
Piknik jako protest
Výrazně poklidnější atmosféru měla nezvyklá akce u zámku Chambord na řece Loiře, kde tisícovka žlutých vest uspořádala protest ve stylu pikniku s občerstvením a hudbou. Na pořádek tam podle AFP dbaly desítky dobrovolníků v bílých vestách, kteří se úspěšně snažili předejít jakýmkoli násilnostem, jež jsou neorganizovanému hnutí veřejností vyčítány.
V Paříži se zase někteří lidé ve žlutých vestách snažili distancovat od projevů antisemitismu, které byly k vidění na protestech minulý víkend, kdy se během pařížského protestu stal terčem protižidovských urážek konzervativní filozof Alain Finkielkraut.
„Když už nás vláda nedokáže zastavit, snaží se nám dát nálepku antisemitismu,“ řekl agentuře AFP účastník pařížského pochodu Karim, který se od protižidovských projevů distancoval nápisem na své vestě. Antisemitismus je podle něho stejně jako násilné projevy záležitostí hrstky jedinců a většina žlutých vest prý hodlá pokračovat v poklidných protestech.