Úředníci způsobili státu několikamiliardovou škodu, tvrdí žalobce. Soud je ale osvobodil

nevýhodné dohody na ministerstvu

Úředníci způsobili státu několikamiliardovou škodu, tvrdí žalobce. Soud je ale osvobodilNOVÉ 1
Domov

pk Echo24

Trojice úředníků z ministerstva pro místní rozvoj, kteří podle obžaloby způsobili v souvislosti s dohodou mezi ministerstvem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou státu a Evropské unii škody za 4,5 miliard korun, byla Městským soudem v Praze zproštěna obžaloby. Jednání, kterého se dopustili, nebylo podle soudu trestným činem. Rozsudek však zatím není pravomocný – o dalším osudu úředníků bude rozhodovat Vrchní soud v Praze, deníku Echo24 to potvrdila Markéta Puci z Městského soudu v Praze.

„Byli zproštěni z důvodu, že žalovaný skutek nebyl trestným činem,“ řekla deníku Echo24 Markéta Puci. „Proti rozsudku je přístupné odvolání k Vrchnímu soudu v Praze, což na místě využil státní zástupce,“ dodala mluvčí s tím, že Vrchní soud písemnou formu rozsudku a odvolání dosud neobdržel.

Obžalobě čelí tři bývalí úředníci ministerstva – někdejší ředitel sekce strukturálních fondů MPO Miroslav Elfmark, bývalý ředitel odboru koordinace fondů Břetislav Grégr a Zuzana Matějíčková, která vedla odbor implementace strukturálních fondů. Všichni tři vinu odmítají. Státní zástupce je viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškození finančních zájmů EU. Hlavní líčení bylo původně nařízeno do konce ledna, nepravomocný rozsudek ale padl už v polovině prosince.

Podle obžaloby Grégr s Elfmarkem odpovídali za přípravu a znění programu, jehož cílem bylo pomocí záruk usnadňovat realizaci projektů malých a středních podnikatelů. Muži podle něj dohodli v roce 2007 s bankou znění dohody, na jejímž základě byla banka pověřena správou záručního fondu bez výběrového řízení. V záruční bance přitom měly tehdy podíl i soukromé subjekty, a muži tak podle žalobce poškodili další potencionální uchazeče o správu fondu.

Oba obžalovaní také podle státního zástupce prosadili, aby odměny pro banku mohly přesáhnout limity stanovené evropskou legislativou. O nesouladu podle obžaloby věděla nejpozději od září 2008 i Matějíčková. V letech 2008 a 2009 pak trojice podle obžaloby předložila nové znění dohody a dodatek k ní, i nová dohoda ale znovu určila záruční banku bez výběrového řízení, navíc, stejně jako předložený dodatek, umožnila čerpání odměn přes limit.

Žalobce tvrdí, že obžalovaní České republice způsobili škodu přes 2,7 miliardy korun. Dalších 1,8 miliardy Kč má být škoda způsobená Evropské unii neoprávněným použitím peněz z Evropského fondu pro regionální

Čtěte také: Ministerstva odmítají úpravu postupu při povolování staveb

Off-line režim EET. Úleva podnikatelům, nebo návrat papírování?