Platba kartou na každém rohu. Banky zaplavily živnostníky nabídkami

Platba kartou na každém rohu. Banky zaplavily živnostníky nabídkamiNOVÉ
Domov

BEZHOTOVOSTNÍ PLATBA

zd Echo24

České banky vyrazily do útoku proti hotovostním platbám. Všimly si totiž obchodního potenciálu malých regionálních obchodů a zahrnuly je výhodnými nabídkami na provoz platebních terminálů. V Česku je stále statisíce míst, kde lze platit pouze hotově. Informaci přinesl server E15.

Zájem bank není jednostranný. Zvýšenou poptávku po platebních terminálech u menších obchodníků způsobilo i zavedení elektronické evidence tržeb (EET) a podle znalců vnímají banky i obchodníci rostoucí očekávání lidí vzhledem k bezhotovostním platbám. „Počet menších obchodníků, kde lze platit bezhotovostně, je na vzestupu. Jde o rostoucí nároky lidí na komfort plateb, slabší snaha o optimalizaci daní pak vede i k růstu zájmu o terminály mezi obchodníky,“ řekl pro E15 šéf MasterCard Europe pro střední Evropu Miroslav Lukeš.

Banky se tak rozhodly využít poptávky a vyjít menším obchodníkům vstříc zejména v otázkách poplatků, které jim často bránily v zavedení bezhotovostních plateb. „Spustili jsme zkušební režim, ve kterém klient v prvních měsících neplatí ani poplatky za pronájem terminálu,“ říká mluvčí Komerční banky Michal Teubner. Obdobnou službu nabízí i Česká spořitelna či Moneta. „Platební terminály pro obchodníky z řad živnostníků a malých a středních firem nabízíme od letošního srpna,“ řekl pro E15 mluvčí banky Moneta Jakub Švestka.

Asociace malých a středních podniků podobný krok považuje za pozitivní. „Úplně nejmenší hráči typu koloniálů a malých hospůdek na vsi by si zasloužili jen symbolický poplatek. Zákazníci to přivítají, provozovatele by to téměř nic nestálo, sníží se tím šedá ekonomika a banka bude mít byznys,“ uvedl pro E15 šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Menších obchodů nepřijímajících karty je na trhu stále velké množství. „Terminálem, či kasou pro akceptaci karet nejsou v Česku stále vybaveny řádově statisíce obchodníků,“ sdělil serveru E15 šéf Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán a dodal, že zejména kvůli malým obchodům v regionech Česko stále nemá rozvinutou infrastrukturu pro platbu kartami.


Čtěte dále: Záchrana Řecka končí: už nebude dostávat další peníze

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články