Nepovolené „bezpilotní aparáty“. Policie v Moskvě zatkla protestující za to, že nesli balónky

DEMONSTRACE

Nepovolené „bezpilotní aparáty“. Policie v Moskvě zatkla protestující za to, že nesli balónkyNOVÉ
Svět

Echo24

Nejméně patnáct lidí zadržela ruská policie při pochodu za svobodu internetu v centru hlavního města Moskvy. Shromáždění, svolané se souhlasem moskevské radnice, bylo protestem proti připravovanému zákonu, který umožní blokovat bez soudního rozhodnutí webové stránky s nevhodným obsahem, mimo jiné i s „neuctivou“ kritikou státních úřadů.

Podle ruských opozičních médií policie zatýkání zdůvodnila tím, že někteří demonstranti do průvodu přišli s nafouknutými balónky, které strážci pořádku označili za nepovolené „bezpilotní aparáty“. Akce se účastnilo několik tisíc lidí, z nichž mnozí si údajně stěžovali na policejní šikanu. Podle policie přišlo demonstrovat 6500 osob.

Ruský parlament v minulých dnech schválil ve druhém čtení novelu zákona, který rozšiřuje pravomoci úřadů při postihu údajných falešných a urážlivých informací. Cenzurní orgán Roskomnadzor má mimo jiné dostat právo zablokovat internetové zdroje, které „ohrožují veřejnou mravnost a šíří neúctu ke státu, státním symbolům a ústavě Ruské federace“ nebo urážejí orgány pověřené výkonem státní moci.


Čtěte dále: Ukrajinský Tonda Blaník boduje. Komik ze seriálu je lídrem prezidentských voleb

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.