Duel na stadionu. Porošenko se těsně před volbami omluvil za své chyby, žádá voliče o podporu

Prezidentské volby na Ukrajině

Duel na stadionu. Porošenko se těsně před volbami omluvil za své chyby, žádá voliče o podporuNové 1
Svět

Echo24

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes na facebooku omluvil za chyby, jichž se ve vrcholné funkci dopustil. Zároveň vyzval Ukrajince, aby ho 21. dubna ve druhém kole prezidentských voleb proti politickému nováčkovi Volodymyru Zelenskému podpořili. Průzkumy veřejného mínění Porošenkovi nedávají mnoho šancí proti oblíbenému baviči Zelenskému, který 31. března jasně zvítězil v prvním kole voleb.

Jedna z posledních sondáží ukázala, že pro Zelenského hodlá hlasovat 72,2 procenta dotázaných Ukrajinců, kteří si již vybrali a jsou odhodláni volit. Porošenko se podle sociologů těší podpoře čtvrtiny voličů.

„Vím, kolik mi toho máte za zlé. Vím, jak je pro každého z vás těžké odpustit mi mé chyby a ještě jednou mi věřit. Je to moje vina. Ano, nejsem ideální. Jsem však přesvědčený, že nemáme právo škrtnout vše, čeho jsme dosáhli, a zříci se evropské budoucnosti,“ uvedl Porošenko v prohlášení.

Přiznal „mnoho taktických chyb“, jichž se dopustil. „Jsem ale přesvědčený, že jsem nechyboval v otázkách státní strategie. Našimi hlavními úspěchy jsou armáda, asociační dohoda s Evropskou unií, bezvízový režim a mezinárodní koalice na podporu Ukrajiny,“ řekl prezident.

Zároveň varoval před tím, co nazval hrozbou odplaty ze strany proruských sil. „Země je nyní na rozcestí. Buď budeme odhodlaně pokračovat v postupu do Evropské unie a NATO, nebo přijde revanš,“ zdůraznil prezident. Tato odveta by přitom podle něj nebyla náhlá, nýbrž zpočátku nenápadná a postupně směřující k návratu do sféry ruského vlivu.

Voliče, kteří zamýšlejí odevzdat v neděli hlas Zelenskému, se od tohoto záměru snažil Porošenko odradit poukazem na nezkušenost svého protikandidáta. „(Ruský prezident Vladimir) Putin už nyní počítá se slabým, nepřipraveným, nekompetentním nováčkem ve funkci ukrajinského prezidenta, jehož je snadné obehrát na diplomatické i politické frontě,“ řekl a dodal, že Ukrajina potřebuje „vůdce, který je schopen Putinovi čelit“.

Oba kandidáti uspořádají debatu na kyjevském stadionu

Soupeři v boji o post ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj a Petro Porošenko se dohodli na uspořádání veřejné debaty na velkém kyjevském stadionu Olimpijskyj, která by se měla uskutečnit v pátek večer, dva dny před rozhodujícím druhým volebním kolem.

Dojednávání debaty prezidentských kandidátů trvá už několik dní, podle volebního zákona jsou finalisté prezidentského souboje povinni debatu uspořádat, nikoli ovšem na sportovním stadionu. Jejich souboj se má odehrát ve studiu ukrajinské veřejnoprávní televize. Zda se televizní debata uskuteční, není známo. Favorit voleb Zelenskyj takový formát označil za „sovětský přežitek“.

O tom, jak by měla diskuse na kyjevském stadionu probíhat, se stále jedná, napsala agentura Interfax. Zatímco Zelenskyj prý chce uspořádat okázalé volební show, Porošenkův štáb trvá na střízlivé, věcné debatě. Na stadion Olimpijskyj se vejde 70 000 lidí, vstup má být zdarma.

Podle průzkumu ukrajinské sociologické společnosti KMIS voliči o předvolební debatu příliš velký zájem nemají. Za rozhodující impuls pro výběr kandidáta diskusi považuje jen necelých 15 procent Ukrajinců, 51 procent dotázaných nepovažuje průběh debaty za důležitý.

Čtěte také: Pozor na dovolené. Za telefonování při řízení hrozí pokuta až 1700 eur

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.