Hniličkova agentura? Sport by zasloužil ministerstvo, tvrdí Jansta

Hniličkova agentura? Sport by zasloužil ministerstvo, tvrdí JanstaNOVÉ
Poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička. Foto:

Echo24

Domov

Národní agentura pro sport

Ladislav Šustr

Národní sportovní agentura se zaměřuje pouze na peníze, řešením by bylo ministerstvo. V tom se shoduje šéf České unie sportu Miroslav Jansta spolu s bývalým skokanem na lyžích a poslancem Jakubem Jandou (ODS). Vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO) získá pro svůj návrh od vlády pravděpodobně neutrální stanovisko. Na potřebě vzniku agentury se už dříve shodli zástupci svazů s Hniličkou, předsedou vlády Andrejem Babišem a ministrem školství Robertem Plagou.

Vládní zmocněnec pro sport a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička by po kladném stanovisku vlády musel svůj návrh před poslanci obhájit. Zatím se od opozičních poslanců setkává spíše s kritikou. „Vítám a podporuji jakoukoliv snahu s tématem sportu. Velmi si Milana Hniličky vážím, ale bohužel sport nelze řešit nahodile. Ten se musí řešit systémově. Poslední novelizace zákona o podpoře sportu byla asi před dvěma lety. Je to velmi únavné pro sportovce, funkcionáře a všechny lidi, kteří se kolem sportu pohybují. Myslím si, že to je velmi únavné. Poslední novela navíc uváděla nějaké zřízení rejstříku sportovců a organizací. Dodnes ty rejstříky nejsou. Jediný, kdo je má, je FAČR,“ řekl pro Echo24 bývalý skokan na lyžích a nynější poslanec za ODS Jakub Janda.

Podobně kritická je i první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Obavám se, aby agentura nebyla jen další institucí s velkými nároky na vlastní provoz, která do financování sportu nakonec nepřinese nutnou transparentnost. Že by zrovna agentura vyřešila palčivý problém financování sportu, v němž bují protekcionismus a peníze se mnohdy místo, aby sloužily na sport pro děti a mládež, na vybavení a platy trenérů, “poztrácejí” u “bafuňářů” k tomu jsem dost skeptická,“ řekla pro Echo24 Markéta Pekarová Adamová. 

Milan Hnilička si od novely slibuje, že povede k efektivnějšímu systému financování sportu. „Ministerstvo školství je obrovská instituce a má spoustu úkolů. Sport tam byl opravdu stranou. Osmadvacet pracovníků na rozdělování v dnešní době téměř šesti miliard korun na dotacích není dost,“ řekl pro ČT24 Milan Hnilička. Ten také počítá s tím, že v agentuře bude pracovat na osmdesát lidí. V první roce fungování by se měla agentura dostat 80 milionů korun a v dalším roce o 20 milionů více.

Kromě opozice návrh podporují i ostatní poslanci z hnutí ANO, ČSSD a také lidovci. Pro agenturu je také šéf České unie sportu Miroslav Jansta. „Tvrdíme už čtyři roky, že chceme ústřední orgán ve státní správě. Ten by měl být stálý a předvídatelný. Legislativně tam není úplně všechno v pořádku, ale budeme o tom dále jednat,“ řekl pro Echo24 Miroslav Jansta. Dodal také, že ideální by bylo ustanovit nové ministerstvo. „Vždycky jsme chtěli ministerstvo sportu spolu s cestovním ruchem. Sport je totiž největší propagátor České republiky,“ řekl Miroslav Jansta.

S tím se shoduje i postoj Jakuba Jandy, který by resort viděl radši než projednávanou agenturu. „Sport potřebuje ministerstvo sportu. Potřebuje nastavit jasný systém, jasnou koncepci a pokud možno řešit všechno profesionálně,“ řekl Jakub Janda. „Agentura pouze přerozděluje peníze. Neřeší reprezentace nebo hendikepované sportovce. Čekal bych konkrétní kroky, ale není tam nic určitého,“ řekl bývalý skokan na lyžích.

Babiš: sport si zaslouží 12 miliard

Letos obdrží resort školství na sport 5,5 miliardy korun. Andrej Babiš však sliboval více. V roli ministra financí přitom zástupcům svazů říkal, že si sport zaslouží až 12 miliard korun.

Hnilička pak bude spolupracovat i s ministerstvem pro místní rozvoj, které se bude podílet na investicích. „Letos je tam vymezeno zhruba 600 milionů korun na sportoviště při školách v majetku obcí do určité velikosti,“ řekl Milan Hnilička.

Na agenturu by pak měla dohlížet desetičlenná rada. Pět lidí by zvolila sněmovna ze svých řad a zbytek by byl vybrán z úředníků ministerstev školství, obrany, vnitra, financí a místního rozvoje.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Na pražském magistrátu zasahuje policie. Vyšetřuje sportovní dotace

Hnilička má novou práci. Neví ale, kolik bude brát a zda bude mít úředníky

Související články