Německo zpřísňuje pravidla pro dojíždění i průjezd. Velká část pendlerů nevycestuje
UZAVŘENÉ HRANICE
Do Německa mohou od neděle z českých pendlerů dojíždět jen zdravotníci, oznámilo spolkové ministerstvo vnitra. Sasko už v pátek uvedlo, že vedle zdravotníků umožní vstup i pracovníkům v zemědělství. Bavorsko umožní českým a také tyrolským pendlerům výjimku z karantény, pokud od místních úřadů a také od zaměstnavatelů získají potvrzení o nezbytnosti své profese. Německo s účinností od neděle bude Českou republiku považovat za oblast s vysokým výskytem koronavirových mutací.
Bavorská televize BR uvádí, že vedle zdravotníků budou moci do Německa dojíždět i pracovníci zemědělství. To již oznámilo Sasko. Bavorsko umožní českým a také tyrolským pendlerům výjimku z karantény, pokud od místních úřadů a také od zaměstnavatelů získají potvrzení o nezbytnosti své profese. Mnichov se na tom dohodl se spolkovým ministerstvem vnitra.
Zda k rámcovému celoněmeckému nařízení doplní spolkové země nějaké další výjimky, je kvůli vysoké míře autonomie na jejich rozhodnutí. Spolkové ministerstvo vnitra proto o dalších případných výjimkách žádné podrobnosti nesdělilo a bez upřesnění uvedlo, že možnou úpravu lze očekávat v nadcházejících dnech.
Zpřísňují se i transitní podmínky
Německo dramaticky zpřísňuje podmínky také pro průjezd z České republiky, výjimku k tranzitu budou mít od půlnoci na neděli jen dopravci zboží a cesty z humanitárních důvodů, jako jsou například pohřby nebo péče o člena rodiny, řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.
„Mohu jen konstatovat, že bezpečnostní aspekt dostal v tuto chvíli v Německu zelenou, tranzit červenou,“ řekl Kafka. „Ještě lze asi dodat pro vysvětlení, že boj s nemocí covid-19 je nyní v Německu ve velmi vážné fázi, a proto sahají úřady k přísným restrikcím. Bohužel,“ doplnil velvyslanec.
Dosavadní výklad německého karanténního nařízení tranzit umožňoval, pokud by osoby projíždějící Německem měly negativní testy. Německo nyní ale sdělilo, že pro tranzit bude vyžadovat nezbytné důvody, kterými nebudou například cesta za prací do Bruselu či zaplacená dovolená v Itálii. Za nezbytné důvody Berlín uznává jen ty humanitární a vedle toho transport zboží.
Opatření jsou náhlá a nepodložená, míní pendleři
Opatření, která nyní zavádí Německo pro pendlery z Česka, jsou náhlá a nepodložená reálnými důvody, domnívají se někteří přeshraniční pracovníci. Pokud se nařízení nezmění, velká část jich nebude moci do Německa za prací od neděle vycestovat.
„Čísla pozitivních pendlerů jsou velice nízká a nezavdávají příčinu pro taková opatření,“ řekl Jan Průha, který se angažuje ve skupině Pendleřibez hranic. Podle něj jde spíše o politické rozhodnutí, které si prosadil spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU).
Pro pendlery z Česka je situace o to horší, že se informace mění ne každý den, ale každých několik hodin. „Sám jsme zvažoval, že se přesunu do Německa, ale už jsem to nestihl, protože v sobotu byla testovací místa zavřená, protože logicky měly otevřeno hlavně v neděli, aby lidé mohli v pondělí do práce,“ popsal Průha. Protichůdné informace a náhlost opatření vidí jako největší problém současných opatření ze strany Německa.
Podle Průhy jsou opatření Německa reakcí na nesystémové chování českých politiků, kteří neprodloužili nouzový stav, ale zároveň nemají alternativu. Vina je podle něj jak na straně české vlády, tak i opozice. Za politická ale považuje i opatření německé vlády.
„Doufáme, že se to nakonec změkčí. Ale spousta lidí je už unavená, jsou v depresi a oni si s námi takhle zahrávají,“ řekl Průha. „Zatímco policisté rozhánějí děti na sáňkách na kopci, tak někteří si mohou dělat večírky v hotelu,“ naznačuje frustraci a jednu z příčin, proč lidé v Česku přestávají respektovat opatření proti šíření koronaviru.
Podle posledních informací Bavorsko vydalo nařízení, že výjimka pro pendlery kromě zdravotníků z karantény se vztahuje i na ty, jejichž profese jsou zaměstnavatelem označeny za nezbytné a nutné. Počínaje středou 17. února pak tito přeshraniční pracovníci musejí mít potvrzení u sebe a na vyžádání ho poskytnout okresním úřadům či policistům. Platnost nařízení je zatím stanovena do 7. března, kdy končí současná celoněmecká karanténa. Sasko už v pátek uvedlo, že z pendlerů umožní vstup bez karantény jen zdravotníkům, pečovatelům a pracovníkům v zemědělství.
Zpřísněný režim bude mít dopad na desítky tisíc českých přeshraničních pracovníků. Spolková agentura práce (BA) ve své poslední statistice z loňského června uvádí, že v Německu tehdy pracovalo 33 800 Čechů, z nichž 22 000 bylo zaměstnáno v Bavorsku, 8900 v Sasku a zbytek v ostatních spolkových zemích. Ve zdravotnictví, pečovatelství a sociálních službách jich působila jen malá část, konkrétně to bylo 1500 lidí.