1 Válka v Afghánistánu

OSN: Afghánské a spojenecké síly zabily víc civilistů než Tálibán

, NOVÉ

Témata: , , ,

Vojáci afghánské armády a mezinárodních sil zabili v prvních třech měsících letošního roku poprvé více civilistů než bojovníci Tálibánu a dalších povstaleckých skupin. S odvoláním na zprávu Organizace spojených národů o tom ve středu informovala agentura AFP. V meziročním srovnání počet mrtvých a zraněných civilistů v afghánských bojích klesl téměř o čtvrtinu.

Od počátku roku do konce března v Afghánistánu v bojích zahynulo nebo bylo zraněno 1773 osob, tedy o 23 procent méně než ve stejném období roku loňského, uvádí zpráva Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Mrtvých bylo 581 a zraněných 1192.

Pokles oproti loňské první čtvrtině roku OSN přičítá nižšímu počtu sebevražedných útoků. Zpráva rovněž připomíná, že v prvních třech měsících v Afghánistánu panovala mimořádně tuhá zima.

Afghánské vládní vojsko, vojáci USA a spojenců zabili od začátku roku do konce března 305 civilistů a 303 jich zranili, povstalci zabili 227 civilistů a 736 zranili. Čtyřicet devět civilistů zahynulo při přestřelkách a není možné určit, která strana má jejich život na svědomí. Zatímco afghánské a spojenecké síly tak zabily více lidí, radikálové z Tálibánu a další povstalecké skupiny mají na svědomí celkově více mrtvých a zraněných.

„Každý den je zabito nebo zmrzačeno šokující množství civilistů,“ uvedl nejvyšší představitel OSN v Afghánistánu Tadamiči Jamamoto. Povstalce vyzval, aby přestali na civilisty cíleně útočit a aby přestali používat nástražná výbušná zařízení. Vládní a spojenecká vojska Jamamoto vyzval, aby „okamžitě přijala opatření na zmírnění stoupajícího počtu obětí na životech a utrpení způsobeného nálety a raziemi“.

Jen za posledních deset let zahynulo v bojích v Afghánistánu přes 75 tisíc civilistů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Talibán zaútočil na pákistánskou univerzitu. Jsou mrtví a desítky zraněných

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.