OSN: Afghánské a spojenecké síly zabily víc civilistů než Tálibán

Válka v Afghánistánu

OSN: Afghánské a spojenecké síly zabily víc civilistů než TálibánNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vojáci afghánské armády a mezinárodních sil zabili v prvních třech měsících letošního roku poprvé více civilistů než bojovníci Tálibánu a dalších povstaleckých skupin. S odvoláním na zprávu Organizace spojených národů o tom ve středu informovala agentura AFP. V meziročním srovnání počet mrtvých a zraněných civilistů v afghánských bojích klesl téměř o čtvrtinu.

Od počátku roku do konce března v Afghánistánu v bojích zahynulo nebo bylo zraněno 1773 osob, tedy o 23 procent méně než ve stejném období roku loňského, uvádí zpráva Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Mrtvých bylo 581 a zraněných 1192.

Pokles oproti loňské první čtvrtině roku OSN přičítá nižšímu počtu sebevražedných útoků. Zpráva rovněž připomíná, že v prvních třech měsících v Afghánistánu panovala mimořádně tuhá zima.

Afghánské vládní vojsko, vojáci USA a spojenců zabili od začátku roku do konce března 305 civilistů a 303 jich zranili, povstalci zabili 227 civilistů a 736 zranili. Čtyřicet devět civilistů zahynulo při přestřelkách a není možné určit, která strana má jejich život na svědomí. Zatímco afghánské a spojenecké síly tak zabily více lidí, radikálové z Tálibánu a další povstalecké skupiny mají na svědomí celkově více mrtvých a zraněných.

„Každý den je zabito nebo zmrzačeno šokující množství civilistů,“ uvedl nejvyšší představitel OSN v Afghánistánu Tadamiči Jamamoto. Povstalce vyzval, aby přestali na civilisty cíleně útočit a aby přestali používat nástražná výbušná zařízení. Vládní a spojenecká vojska Jamamoto vyzval, aby „okamžitě přijala opatření na zmírnění stoupajícího počtu obětí na životech a utrpení způsobeného nálety a raziemi“.

Jen za posledních deset let zahynulo v bojích v Afghánistánu přes 75 tisíc civilistů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Talibán zaútočil na pákistánskou univerzitu. Jsou mrtví a desítky zraněných

Sdílet:

Hlavní zprávy

Česko shání 35 miliard na munici pro Ukrajinu

NÁKUPY ZBRANÍ PRO UKRAJINU

Česká republika v Evropě vede iniciativu usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na munici pro Ukrajinu, napsal deník Financial Times (FT ...

10:52
×

Podobné články