Babiš chycen v síti. Filmař Klusák přivedl juniora na zahajující mítink ANO, kde došlo ke konfrontaci

OSTŘE SLEDOVANÉ SETKÁNÍ

Babiš chycen v síti. Filmař Klusák přivedl juniora na zahajující mítink ANO, kde došlo ke konfrontaci
Andrej Babiš mladší na volebním mítinku svého otce v Ústní nad Labem. Foto: ČTK
2
Domov

Jakub Fujáček

Andrej Babiš mladší přišel konfrontovat svého otce na předvolební mítink hnutí ANO v Ústí nad Labem, kde tou dobou Babiš starší představoval program hnutí. Premiérova syna tam přivedl známý režisér Vít Klusák, který s ním v poslední době tráví hodně času. Klusák i Babiš tvrdili, že se na místo dostali úplnou náhodou.

Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) se nečekaně objevil na čtvrtečním zahájení kampaně hnutí ANO v Ústí nad Labem, a to v den narozenin svého otce. Podle svých slov byl na cestě od psychologa a na ostře sledovaný mítink se dostal pouhou náhodou. S Klusákem prý byli zrovna na cestě „na polévku“. „Řekli jsme si, je tady ‚Bureš‘, půjdem se mu kouknout do očí,“ vysvětloval Babiš mladší.

Když Babiš mladší vtrhl na mítink, svého otce se zeptal, proč mu ublížil a řekl mu, že bude bojovat. Otec a syn od sebe stáli v bezprostřední blízkosti, mezi nimi stáli bodyguardi. Premiér během celé konfrontace stál proti synovi s respirátorem a zůstal téměř bez reakce.

„Jsem to já, ahoj otec, tady Andrej mladší. Právě jsem vyšel od psychologa a mám soudního znalce, který mě vyšetřil. Jak se cítíš, vidět mě. Proč jsi mi ublížil? I s tím Rusem Protopovovem. Budu se bránit, budu bojovat,“ řekl svému otci v trochu nesrozumitelné češtině. „Dělám to nejen za sebe, ale i za ostatní lidi kolem mě. Dnes máš narozeniny, jsem naštvaný, ale informace, že jsem psychicky v pořádku. To by měla být nejlepší věc, kterou bys měl slyšet na své narozeniny. Přeji ti hodně štěstí v tvojí kampani a oblbování českého národa tvojí sektou ANO. Měj se! See you again. Budeš mě vidět v médiích,“ dodal a odešel.

Babiš mladší pak v doprovodu Klusáka mluvil i se zástupci médií, kteří okamžitě nabyli podezření, že jde o předem domluvený scénář. Na otázku, zda přišel na místo spolu s Klusákem kvůli natáčení filmu, ale odpovědět nechtěl. Krátce nato chtěl rozhovory ukončit a z místa odejít, začal se proto ohlížet po Klusákovi. „Víťo? Už půjdem. Polívku jsme si nedali, jdeme na to teď? Pojďme radši pryč,“ řekl.

Pak vystoupil i Klusák, který ubezpečoval, že o žádné natáčení nejde. „Nic netočíme, já jsme byl od Andreje požádán, abych ho odvezl za klinickým psychologem. Jeli jsme do Ústí nad Labem. Byli jsme tu v 10 hodin a po setkání s psychologem jsme se dohodli, že jdeme na polévku a došli jsme sem. Vím, že to zní neuvěřitelně. Nejsem tady ale pracovně. Zní to naprosto nepravděpodobně, ale vešli jsme sem, viděli jsme spoustu policistů, napadlo nás, že se něco děje, zeptali jsme se na recepci a zjistili jsme, že tu probíhá kampaň ANO. Je to tak obrovská náhoda, že ztrácím slova, abych to vysvětloval,“ prohlásil Klusák.

Klusák se v minulosti dostal do blízkého kontaktu s Andrejem Babišem starším, tehdejším ministrem financí, když s ním před šesti lety natáčel dokumentární film Matrix AB. Finální podobu filmu ovšem Babiš neskousl, z jeho první projekce odešel a prohlásil, že je to „podraz“. Klusák se proslavil hlavně díky dokumentu o fiktivním hypermarketu, který je označován za první českou filmovou reality show. Vloni měl v kinech premiéru jeho zatím poslední celovečerní film V síti o sexuálních predátorech.

Babiš mladší a Klusák se prý seznámili nedávno díky iniciativě známého režiséra. Přímo na místě Klusák totiž přiznal, že napsal Babišovi mladšímu, jestli nepotřebuje nějaké kontakty, a on ho poté pozval na své narozeniny. Na těch se mimo jiné objevil také řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS), šéfredaktor Týdeníku FORUM Pavel Šafr nebo Robin Suchánek, který pomáhá spolku Milion chvilek pro demokracii s pořádáním velkých akcí. Suchánek však popírá, že by se Babiš mladší nějak podílel na aktivitách spolku. „Nevím, jestli k tomu chci něco říkat. Viděli jsme se párkrát a asi jsme si sedli jako lidi, to je celé,“ řekl pro Echo24 Suchánek. Popřel také, že by mu pomáhal s komunikací na sítích: „Určitě ne, Andrej si to píše vše sám.“ „Je to normální dospělý chlap, který si zažil něco, co si nikdo absolutně nedokážeme ani ve snu představit. Z toho, co mi vyprávěl, se mi chtělo bez nadsázky zvracet,“ dodal.

Andrej Babiš mladší na své narozeninové oslavě.
Andrej Babiš mladší na své narozeninové oslavě. Foto: Facebook/ Andrej Babiš Jr.

Na začátku srpna se Babiš mladší nechal vidět s bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), kterému se syn premiéra z předchozího manželství omluvil za výroky svého otce a pozval ho na pivo.

Babiš mladší dlouho nechtěl veřejně vystupovat a v komunikaci s novináři byl opatrný. To se však v posledních měsících změnilo, když se nechal vyfotit na jižní Moravě, kam vyrazil odklízet trosky, které za sebou zanechalo červencové tornádo. V poslední době začal být velmi aktivní na sociálních sítích, kde se nevybíravě pouští do svého otce.

Do širšího povědomí veřejnosti se dostal díky reportáži serveru Seznam Zprávy zveřejněné v listopadu 2018. Premiérův syn tvrdí, že byl unesen na Krym kvůli kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo, aby nemohl vypovídat. Premiér to popřel, jeho syn podle něj trpí schizofrenií. Andrej Babiš mladší bude 9. září vypovídat na policii kvůli zavlečení na Krym a 13. září kvůli kauze Čapí hnízdo. Oznámil to na svém twitterovém účtu. Babiše mladšího se policie k případu snažila vyslechnout již dříve. Nepodařilo se jí to, protože Babiš žije dlouhodobě ve Švýcarsku.

Přepis otázek kladených médii Vítu Klusákovi a Andreji Babišovi mladšímu:

Otázky směřované na Víta Klusáka:

Pan premiér říkal, že jste tak trošku vy nastrčil pana Babiše mladšího. Proč jste sem včera přišli?

Nic netočíme, já jsme byl od Andreje požádán, abych ho odvezl za klinickým psychologem. Jeli jsme do Ústí nad Labem. Byli jsme tu v 10 hodin a po setkání s psychologem jsme se dohodli, že jdeme na polévku a došli jsme sem. Vím, že to zní neuvěřitelně. Nejsem tady ale pracovně. Zní to naprosto nepravděpodobně, ale vešli jsme sem, viděli jsme spoustu policistů, napadlo nás, že se něco děje, zeptali jsme se na recepci a zjistili jsme, že tu probíhá kampaň ANO. Je to tak obrovská náhoda, že ztrácím slova, abych to vysvětloval.

Trávíte s panem Andrejem Babišem mladším čas. Jak na vás působí to, že o něm premiér mluví jako o psychicky nemocném?

My spolu netrávíme tolik času, ale bydlíme kousek od sebe a Andrej mě požádal, abych ho odvezl. Zatím spolu nic nenatáčíme.

Jak jste se seznámili?

Já jsem mu napsal, jestli nepotřebuje nějaké kontakty a on mě pozval na své narozeniny.

Otázky směřované na Andreje Babiše mladšího:

Kde bydlíte a čím se živíte?

Nebudu říkat, kde bydlím. Teď dočasně v Praze, ale mně zůstaly peníze a teď spolupracuji na knize s panem Šafrem.

Co znamená zůstaly mi peníze?

Já jsem v roce 2014 pracoval v Travel Servisu, tam jsem měl plat. Ušetřil jsem si. Ve Švýcarsku mi pomáhala s nájmem maminka. Teď se mi staly neuvěřitelné věci.

Kdy jste naposledy dostal peníze od svého otce?

Já bych nemusel odpovědět, ale odpovím na cokoliv, abych byl upřímný. Hodně lidí si myslí, že mě otec stále financuje. Nepamatuji si, do kdy mě financoval, kdy jsem zničil kreditní kartu.

Jak vypadalo to financování?

Vypadalo to tak, jak to bývá u bohatých rodin. Synátor, o kterého se postará tatíček. Asi si to umíte představit.

Jste v Česku definitivně?

Ne, jsem tu jen na dovolené. Jsem pořád švýcarský občan.

Proč jste se nesešel s tatínkem někde v soukromí?

To bylo úplně náhodou. My jsme si s Vítkem řekli, že uděláme ne neplechu, ale byla tady možnost. Řekli jsme si, tady je Bureš, tak se mu půjdeme kouknout do očí.

Nemáte obavy že nahráváte těm argumentům, že děláte kampaň proti vlastnímu otci?

Já se ohrazuji vůči tomu, co způsobil, co udělal můj otec. Jak mi zničil život, jak si lidí v Česku myslí, že jsem psychicky nemocný. Moje chování je adekvátní.

Neuvažujete že se potkáte s otcem mezi čtyřma očima?

Já s tím člověkem skončil. Otec nezavleče syna na Krym, nedá na něj Rusáka. Já nemám slov. Je to všechno na webové stránce Bohdan Švarc – otevřený dopis Cyrilovi Höschlovi.

Skrze koho si domlouváte rozhovory v médiích?

Mně pomáhá jeden člověk, který zná menší kruh kamarádů kolem mě. Nechci sdílet, kdo to je. Ale dá se to dedukovat, pan Šafr ani Suchánek to není. Nemá vazby na politické vazby. Je to člověk pod pseudonymem a pomáhá mi na sociálních sítích.

Jaká byla role v Čapím hnízdě?

Moje role byla role bílého koně. Nevěděl jsem, co jsem podepisoval. Jednoduše mi zavolali, paní Petra Procházková mi to dala podepsat, já nevěděl, co podepisuji. Byly to nějaké akcie Čapího hnízda. Otec mě nikdy neoslovil kolem Čapího hnízda. Bylo mi jasné, že hraji nějakou roli, ale nevěděl jsem, že budu bílý kůň. Byl jsem tam, když to kupoval. Je to chronický lhář a nejde mu věřit.

Není možné, že můžete mít nějaké zdravotní problémy?

Teď jsem vyšel od soudního znalce a jasně mi řekl, že mi nic není. Lidé by se měli zamyslet nad sebou. Každý člověk je jiný. Dá se říct, že všichni jsme trošku nemocní. Život je někdy těžký. Považuji se za zdravého člověka a mám na to teď i poklady.

Může lékař diagnostikovat, jestli to bylo důvěryhodné?

Já si myslím, že by lidi vůbec neměli dávat pozornost mně. Hodně lidí říká, že i kdybych byl nemocnej, tak nemám co dělat na ruském okupovaném území.

Za jakých okolností Protopopová zkoumala váš stav?

Já jsem se probudil v Klecanech v Národním ústavu duševního zdraví, pak přišla, představila se a řekla mi, že je moje ošetřující lékařka. Takto to začalo. Nevěděl jsme, že má můj otec v tom nějakou roli.

Předtím jste měl nějaké zdravotní problémy?

Pravý opak. Nejen že jsem neměl zdravotní problémy, ale měl jsem způsobilost pro lidi, co pracují v letecké dopravě. Ti lidi musí být vyšetření a být zdraví psychicky i fyzicky.

A nyní jste v pořádku?

Jsem o tom přesvědčen.

Nemáte pocit, že vás někdo zneužívá?

Ani náhodou. Využívám možnosti mé současné situace. To by mi mohli někteří lidé vyčítat.