Íránská politika se kvůli sankcím USA nezmění, řekl šéf diplomacie Zaríf

Íránská politika se kvůli sankcím USA nezmění, řekl šéf diplomacie ZarífNOVÉ
Svět

reakce na sankace

Americké sankce nebudou mít dopad na íránskou politiku doma či v zahraničí. Na konferenci v katarském Dauhá to prohlásil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Pokud jde o válku v Jemenu, šéf íránské diplomacie znovu popřel, že by Teherán ozbrojoval šíitské povstalce z klanu Húsíů, kteří bojují proti jemenské vládě.

„Je zjevné, že kvůli amerických sankcím čelíme tlaku. Ale povede to ke změně naší politiky? Mohu vás ujistit, že nikoli,“ citovala Zarífa agentura AFP. „Jestliže existuje umění, které jsme v Íránu dovedli k dokonalosti a které bychom za peníze mohli učit ostatní, tak je to umění vyhnout se sankcím,“ dodal.

Napětí mezi Íránem a USA se letos vyostřilo. Americký prezident Donald Trump v květnu odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, na jejímž základě se Teherán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. V srpnu na základě amerického odstoupení od dohody Washington proti Íránu zavedl nové sankce, jejich další vlna pak začala platit od listopadu.

„Húsíům jsme nikdy zbraně neposkytli,“ reagoval Zaríf na obvinění Teheránu v souvislosti s jemenským konfliktem. „Mají dost zbraní, nepotřebují zbraně z Íránu,“ dodal. Šéf íránské diplomacie naopak obvinil Spojené státy a jejich spojence Saúdskou Arábii, že jsou zodpovědné „za humanitární noční můru“ ve válkou zmítaném Jemenu. Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům v Jemenu.


Čtěte dále: Policie žádá sněmovnu o vydání poslance SPD Roznera kvůli výrokům o romském táboře

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články