Stranické čistky v ANO. Končí Pelikán, Stropnický, Ťok a možná Šlechtová

Stranické čistky v ANO. Končí Pelikán, Stropnický, Ťok a možná ŠlechtováAKTUALIZOVÁNO
Domov

Čistky v ANO

nin Echo24

Andrej Babiš obmění vládní tým. Jak, zatím tají. Řada jeho ministrů už však svůj odchod oznámila. Jako první ministr spravedlnosti Robert Pelikán, po něm Martin Stropnický a naposledy Dan Ťok, i když ten chce ještě definitivní slovo říci do konce týdne. Odchod už dříve ohlásila i pražská primátorka Adriana Krnáčová. O všech se už dříve spekulovalo. Podobně se objevují spekulace i o odchodu ministryně obrany Karly Šlechtové. Tu nyní kritizují Lidové noviny, že hojně využívala VIP salonek na letišti Václava Havla. Rozhořčené reakce sklidila i za snímek svého pudla, který sedí na památníku neznámého vojína na Vítkově. Kvůli tomu volá po jejím odchodu i šéf ČSSD Jan Hamáček.

Odcházející ministři jsou vesměs ti, kteří už zasedali v předchozí vládě Bohuslava Sobotky, i když někteří vedli jiná ministerstva. Z původní sestavy zůstane pravděpodobně místopředseda ANO Richard Brabec či ministryně financí Alena Schillerová. Nováčci, které přizval Andrej Babiš do své vlády, zatím o svém konci nemluví. Někteří však své posty opustí, protože jimi vedená ministerstva obsadí koaliční ČSSD.

Vůbec první ministryní ANO, která odešla ze svého postu, byla Helena Válková, která v březnu 2015 opustila resort spravedlnosti. Předcházelo tomu vydání několika kritických článků v médiích, která koupil Andrej Babiš a nyní je ovládá jeho svěřenecký fond. Podobný scénář by se nyní mohl opakovat s Karlou Šlechtovou.

Co konkrétně Lidové noviny ministryni Šlechtové vyčítají? Vadí jim, že pravidelně využívala služeb VIP salonku na letišti Václava Havla a stát za to zaplatil 310 tisíc korun. Ministryně využila nadstandardních služeb během let 2014 až 2017 až 26krát. Podle Šlechtové salonek šetřil drahý čas.

VIP služba na letišti zahrnuje all inclusive občerstvení, soukromí a služby personálu, který za VIP cestujícího vyřídí letenky i odbavení. Ministerstvo ho využívá kvůli úspoře času nebo bezpečnostní situaci. ,,Salonek umožňuje zrychlené odbavení. Jeho využitím jsem tedy šetřila drahý čas lidí a statisíce jsem ušetřila i tím, že jsem nelétala byznys třídou. Úspory vzniklé tímto výběrem převyšují náklady na VIP salonek, nemluvě o bezpečnostních výhodách, které poskytuje,“ vyjádřila se pro Lidové noviny Šlechtová.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že pokud jsou informace deníku pravdivé, pak to není dobře. „Musíme jít příkladem a nemáme plýtvat  penězi daňových poplatníků,“ uvedl Babiš s tím, že on sám takovou službu nevyužíval. „Já mám tu DNA jinou. Pracoval jsem na svém a ty peníze se těžko vydělávají,“ vysvětlil.

„Nejsem členem hnutí ANO, opravdu na tom místě nebudu sedět za každou cenu. Pokud stát nebude mít zájem o mé služby, pokud Babiš nebude mít zájem o mé služby po tom, co mě tři a půl roku zná, tak samozřejmě já nebudu opouštět žádný post zhrzená,“ řekla novinářům podle ČTK ministryně. „V tuto chvíli mám chuť pokračovat,“ dodala.

Karla Šlechtová v současnosti čelí kritice kvůli odvolání šéfa Vojenského výzkumného ústavu. Kontroverzi vzbuzují i její příspěvky na sociálních sítích, naposledy když ministryně vložila na svůj Instagram fotku svého pudla, který sedí na památníku neznámého vojína na Vítkově.

„To je věc nepředstavitelná. Posadit svého psa na hrob neznámého vojína je pro mě něco, co je úplně z jiného světa. Ministr obrany je člověk, který by měl uctívat tradice naší armády, uctívat ty, kteří položili život za naši samostatnost a posadit na jejich hrob psa je pro mě věc, která je pro mě naprosto neuvěřitelná. Předpokládám, že tam dojde ke změně,“ uvedl Hamáček pro iDNES.cz.

Šlechtová kritiku označuje za kampaň proti své osobě. „Bráním české národní zájmy, podporuji spojence. A to se asi hodně někomu nelíbí a proto spustil mediální kampaň ve stylu: Kdo chce psa bít, hůl vždy najde!“ uveřejnila Šlechtová na svém twitteru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte více: Zešílela? Ministryně obrany baví sociální sítě a děsí generály

Za novičok? Šlechtová odvolala šéfa Vojenského výzkumného ústavu Šafáře

Související články