Lživě mě obvinil, jako Peroutku. Halík odmítá Zemanovy výroky o přání jeho smrti

ZEMANŮV ZDRAVOTNÍ STAV

Lživě mě obvinil, jako Peroutku. Halík odmítá Zemanovy výroky o přání jeho smrti
Teolog Tomáš Halík. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

„Slova, která mi Miloš Zeman připsal, jsem nikdy nepoužil, prezident mne zcela lživě obvinil a pokusil se poškodit mou čest stejně jako v případu útoku na Ferdinanda Peroutku.“ Katolický kněz Tomáš Halík se ohradil proti pátečnímu výroku prezidenta Miloše Zemana, že přál prezidentovi smrt. Žalovat prezidenta ale kvůli výroku nechce.

Zeman je už asi čtyři týdny v nemocnici. V dnešním telefonickém rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 prezident prohlásil, že Halík o něm řekl, že by neměl žít.

Po převozu Zemana 10. října na jednotku intenzivní péče začali zákonodárci diskutovat o možném převodu prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele podle ústavního článku 66. Zeman na otázku Frekvence 1 k debatám o aktivaci článku 66 řekl, že lidská nenávist je u některých lidí téměř nekonečná. „Tak například veřejně prohlásil katolický kněz páter Halík, Tomáš Halík, že bych neměl žít, že by bylo lépe, kdybych nežil,“ uvedl prezident.

Halík však popírá, že by někdy něco takového řekl. Údajně totiž prohlásil: „Mám pocit, že ten člověk už zesnul, ale jeho okolí mu to ještě neřeklo.“ „Vzhledem k jeho (Zemanovu) zdravotnímu stavu nyní nezvažuji podání žaloby,“ doplnil Halík.

Ministerstvo financí odeslalo v pátek vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové omluvu kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana o uznávaném novináři. V textu se ministerstvo jménem České republiky omluvilo za dehonestující výroky hlavy státu, konkrétně za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že dědeček Kaslové byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Nejvyšší soud potvrdil rozsudek v polovině října.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články