Kapitalismus je rasistický, učili své zaměstnance v American Express
KRITICKÁ RASOVÁ TEORIE
Globální finanční společnost American Express měla na lekcích kritické rasové teorie sdělovat svým zaměstnancům, že kapitalismus je rasistický a nabádala je, aby se seřadili dle hierarchie „privilegia“. Informuje o tom deník New York Post.
Lekce vznikly loni v rámci „antirasistické iniciativy“ po smrti George Floyda, který zemřel po zásahu bělošského policisty. Zaměstnanci na těchto lekcích určovali na základě své rasy, pohlaví, sexuální identity a dalších faktorů svou úroveň „privilegia“. Následně zaměstnanci stanovili, zda spadají do skupiny „utlačovatelů“ nebo „utlačovaných“, uvádí novinář New York Post Christopher F. Rufo, který vychází z interních dokumentů společnosti.
V dalších lekcích se jim dostalo rad, jak můžou své chování s ohledem na své postavení v hierarchii v kanceláři změnit. Například měli mít příslušníci rasových či sexuálních menšin v debatách první slovo. Bělošští pracovníci se také měli vyvarovat používání frází jako „Nevidím rasu“ nebo „Všichni jsme lidé“, které společnost klasifikuje jako „mikroagrese“.
Na jedné z lekcí vystoupil Khalil Muhammad, pravnuk Elijaha Muhammada, bývalého předsedy kontroverzního hnutí Islámský národ. Ten zaměstnance učil, že kapitalismus byl založen na rasismu a že západní společnost utvářela rasistická logika a formy dominance.
Informaci, kterou přinesl New York Post, odsoudil Steve Forbes, předseda mediální společnosti Forbes Media. „Tyto věci mají velmi reálné důsledky a zajímalo by mě, jestli si American Express pozve lidi, aby přednášeli o kladech svobodného trhu a jak dovoluje lidem, jak řekl Lincoln, zlepšit své postavení v životě...“ uvedl.
„Pro mě coby akcionáře American Express je to vysoce znepokojující,“ uvedl Justin Danhof, vicepředseda thinktanku Národní centrum pro výzkum veřejné politiky. „Lekce kritické rasové teorie, jako jsou ty, kterým vystavil své zaměstnance American Express, jsou nepokrytě rasistické. Bez debaty,“ řekl.