1 Kancléř Mynář

Kancléř Mynář přiznal stamilionový majetek i vlastnictví mnoha pozemků

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Hradní kancléř Vratislav Mynář k závěru funkčního období prezidenta Miloše Zemana zveřejnil po četných průtazích své majetkové přiznání. V centrálním registru oznámení ministerstva spravedlnosti přiznal své podíly v Investiční skupině ČSOB, Pražské teplárenské nebo petrochemické společnosti Unipetrol. Vlastní také na 125 pozemků. Informaci přinesl v pátek deník MF DNES.

Mynář přiznání do registru nahrál až poté, co soud vloni rozhodl, že informace o svém majetku musí zveřejňovat i hradní kancléř. Centrální registr oznámení byl zprovozněn ministerstvem spravedlnosti za účelem porovnání, o kolik si politici a úředníci přilepšili. Kancléř své majetkové údaje do registru vložil až 30. listopadu, tedy podle zákona v poslední možný den.

V přiznání se Mynář hlásí k vlastnictví nebo spoluvlastnictví 5 společností, O.L.G.A. s.r.o., VV invest a.s., O.L.G.A.- S.K.I.- s.r.o. a P.F.Invest, s.r.o.-, která je v likvidaci. Vedle akcií Unipetrolu nebo Pražské teplárenské vlastní Mynář rovněž podíl v Komerční bance nebo v ČKD Polovodiče Praha. K 1. září 2017 měl ve vlastnictví také na 125 pozemků, v některých případech má kupní smlouvy na stavby stojící na pozemku.

Mynář má podle posledních údajů registru na jednom ze svých účtů u Komerční banky asi 13,5 milionu korun, na druhém přes 700 tisíc Kč. V doznání také prozradil, že svým vlastním firmám napůjčoval přes 60 milionů korun, nejvíce to bylo něco přes 22 milionů společnosti O.L.G.A. s.r.o..

Rozsáhlý majetek Mynář podle svých vlastních slov nashromáždil dlouho předtím, než nastoupil do funkce hradního kancléře. „Měl jsem podnikání v nakládání s odpadem se dvěma dalšími partnery. Jedním z nich je Vladimír Pavlík. A v určitém období jsme patřili k největším v republice. Pak jsme to prodali nadnárodní francouzské společnosti,“ uvedl Mynář pro MF DNES. Podle údajů registru mu bývalý obchodní partner Pavlík dluží 2 miliony korun.

Majetkové poměry a akvizice Mynáře byly v minulosti často v centru pozornosti médií, někteří kritici je označovaly za podezřelé, což Hrad vždy důrazně odmítal. Kancléř argumentoval, že přiznání nebylo kam odevzdat, což se ale vloni změnilo.

Novela, která byla ve Sbírce zákonů vyhlášená 25. ledna 2017, nařizuje starostům, radním a dalším úředníkům zveřejňovat v registru majetkových přiznání informace o svém průběžně nabytém majetku. Dosud je podávali průběžně jednou za rok bez vstupních dat a také dosud byly tyto registry k nahlédnutí na základě žádosti na obecních a městských úřadech. Nově jsou přístupné pro každého na internetu.

Čtěte také: Soud potrestal Hrad za obstrukce se zveřejněním Mynářova platu. Zaplatí to stát

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.