1 Babiš a StB

Babiš stáhl žalobu na Sarkocyho, který potvrdil jeho spolupráci s StB

, Nové

Témata: , ,

Premiér Andrej Babiš (ANO) stáhl žalobu na slovenský deník Nový Čas a na někdejšího příslušníka komunistické tajné StB Jána Sarkocyho. Ten v Novém Čase hovořil o tom, že Babiš s StB spolupracoval. To český premiér dlouhodobě popírá a hodlá se kvůli tomu „soudit až do smrti“. O Babišově ústupku informuje slovenský Denník N.

Babiš původně žádal odškodnění milion eur za článek Jak jsem verboval Babiše a Corbyna. V rozhovoru označil bývalý příslušník československé Státní bezpečnosti (StB) Ján Sarkocy Babiše za vědomého spolupracovníka StB. Babiš žádal omluvu a milion eur (25,4 milionu korun). Spolu s Novým Časem zažaloval i Sarkocyho, žalobu podal loni v únoru. Podle Denníku N vzal žalobu bez udání důvodů zpět v srpnu.

Evropský soud v prosinci odmítl Babišovu žalobu kvůli StB na Slovensko

Kromě Sarkocyho a deníku Nový Čas žaloval Babiš i samotné Slovensko. Evropský soud pro lidská práva ale jeho žalobu ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické StB odmítl. Předseda vlády tehdy dodal dodal, že spor nekončí. Pokračovat podle něj bude na Slovensku.

Babiš tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně, a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Slovenské soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k nejvyššímu soudu. „Pravda je na mojí straně a jsem přesvědčen, že spor vyhraji, protože jsem nikdy žádnou spolupráci nepodepsal,“ uvedl v prosinci Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Květiny od normalizačního komunisty jsou výsměch“, kritizuje Babiše vzkaz u pamětní desky Palacha

 

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.