Babiš stáhl žalobu na Sarkocyho, který potvrdil jeho spolupráci s StB

Babiš stáhl žalobu na Sarkocyho, který potvrdil jeho spolupráci s StBNové
Domov

Babiš a StB

kva

Premiér Andrej Babiš (ANO) stáhl žalobu na slovenský deník Nový Čas a na někdejšího příslušníka komunistické tajné StB Jána Sarkocyho. Ten v Novém Čase hovořil o tom, že Babiš s StB spolupracoval. To český premiér dlouhodobě popírá a hodlá se kvůli tomu „soudit až do smrti“. O Babišově ústupku informuje slovenský Denník N.

Babiš původně žádal odškodnění milion eur za článek Jak jsem verboval Babiše a Corbyna. V rozhovoru označil bývalý příslušník československé Státní bezpečnosti (StB) Ján Sarkocy Babiše za vědomého spolupracovníka StB. Babiš žádal omluvu a milion eur (25,4 milionu korun). Spolu s Novým Časem zažaloval i Sarkocyho, žalobu podal loni v únoru. Podle Denníku N vzal žalobu bez udání důvodů zpět v srpnu.

Evropský soud v prosinci odmítl Babišovu žalobu kvůli StB na Slovensko

Kromě Sarkocyho a deníku Nový Čas žaloval Babiš i samotné Slovensko. Evropský soud pro lidská práva ale jeho žalobu ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické StB odmítl. Předseda vlády tehdy dodal dodal, že spor nekončí. Pokračovat podle něj bude na Slovensku.

Babiš tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně, a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Slovenské soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k nejvyššímu soudu. „Pravda je na mojí straně a jsem přesvědčen, že spor vyhraji, protože jsem nikdy žádnou spolupráci nepodepsal,“ uvedl v prosinci Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Květiny od normalizačního komunisty jsou výsměch“, kritizuje Babiše vzkaz u pamětní desky Palacha

 

Související články