„Květiny od normalizačního komunisty jsou výsměch“, kritizuje Babiše vzkaz u pamětní desky Palacha

JAN PALACH

„Květiny od normalizačního komunisty jsou výsměch“, kritizuje Babiše vzkaz u pamětní desky PalachaAKTUALIZOVÁNO
Svíce a květiny k uctění památky Jana Palacha na Václavském náměstí Foto:

FOTO: Michal Čížek

Domov

Echo24

Ke kytici premiéra Andreje Babiše (ANO) u pamětní desky Jana Palacha na budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze někdo položil vzkaz kritizující Babišovu předlistopadovou minulost i současné chování.

Nepodepsaný komentář na budově Filozofické fakulty vytištěný na archu papíru považuje za výsměch, že květiny na památku studenta, který se před 50 lety upálil, posílá „bezskrupulózní normalizační komunista spolupracující s StB“ a „podnikatel, který jen a jen pro svůj zisk tento národ morálně láme“. Na svém osobním twitterovém účtu na vzkaz upozornil básník Petr Kukal, který působí jako mluvčí fakulty.

Podobný, ale stručnější komentář o Babišovi se objevil i u květin, které premiér zaslal na Václavské náměstí k místu, které symbolicky připomíná Palachův tragický čin z 16. ledna 1969. Palach chtěl vyburcovat své spoluobčany z letargie po srpnové okupaci, zemřel o tři dny později. „Kytice trestně stíhaného udavače StB, prominenta komunistického režimu, lháře, mafiána a premiéra ČR Andreje Babiše,“ stojí jako vysvětlivka vzkaz u květin, které Babiš na Václavském náměstí zaslal.

Kytice, kterou Babiš loni 17. listopadu přinesl na Národní třídu, skončila spolu s květinami od prezidenta Miloše Zemana a šéfa SPD Tomia Okamury v odpadkovém koši. Dva aktivisté, kteří je tam vyhodili, dostali od úřadu Prahy 1 pokutu 2000 korun za každou kytici.

„Pokládat květiny k uctění památky, když svými činy tuto památku soustavně pošlapává, je výsměchem,“ napsal autor vzkazu na filozofické fakultě. Uvedl, že Jan Palach chtěl konec cenzury a propagandy, zatímco český premiér si podle něj koupil média, aby mu sloužila, a ta, která si koupit nemůže, soustavně pošpiňuje a zastrašuje. Je přesvědčen, že kytice od Babiše by na tomto místě být neměla, ale pokud už tam je, ať tam leží s tímto vzkazem.


Čtěte dále: FOTOGALERIE: Snímky, ze kterých i po 50 letech mrazí. Palach dostal do ulic desetitisíce lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.