Porošenko se po kerčském incidentu pokoušel spojit s Putinem. Bezvýsledně

Incident v Kerčském průlivu

Porošenko se po kerčském incidentu pokoušel spojit s Putinem. BezvýsledněNOVÉ
Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se bezprostředně po incidentu v Kerčském průlivu v noci z neděle na pondělí pokoušel spojit s kremelským šéfem Vladimirem Putinem, jeho žádost o rozhovor ale zůstala bez odpovědi. Porošenko to v úterý prohlásil v televizním projevu. Sdělil Ukrajincům, že jejich zemi hrozí „skutečná válka s Ruskou federací“.

Porošenko komentoval nedělní incident v Kerčském průlivu, kde ruské vojenské lodě zadržely tři plavidla ukrajinské armády a 24 vojáků internovaly. Polovinu z nich ruský soud v krymském Simferopolu poslal na dva měsíce do vazby. Kyjev na incident reagoval vyhlášením válečného stavu s platností od středy.

„Nikdo si nesmí myslet, že jde o legraci nebo hru. Ukrajině hrozí skutečná válka s Ruskou federací,“ řekl Porošenko. Rusko posílilo vojenské jednotky rozmístěné podél ukrajinských hranic, počet tanků se tam prý zvýšil trojnásobně. „V noci (na pondělí) jsem si objednal rozhovor s ruským prezidentem Putinem, ale odpověď jsme nedostali,“ prohlásil prezident.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v úterý informaci o Porošenkově žádosti nepopřel, ani nepotvrdil. Omezil se na konstatování, že telefonický rozhovor prezidentů se neuskutečnil.

Nemožnost přímého dialogu s Moskvou Porošenka přinutila, aby se o pomoc obrátil k německé kancléřce Angele Merkelové. Požádal ji, aby s Putinem promluvila o nutnosti okamžitého propuštění zadržovaných ukrajinských námořníků.

Podle informací z Berlína Merkelová Putinovi zatelefonovala v pondělí večer. „Kancléřka zdůraznila potřebu zmírnit napětí a vést dialog. Obě strany také posuzovaly možnou analýzu incidentu za účasti ruských a ukrajinských expertů,“ oznámil německý vládní mluvčí.

Podle informací Kremlu Putin Merkelové řekl, že rozhodnutím Ukrajiny vyhlásit válečný stav kvůli nedělnímu incidentu u Kerčského průlivu je vážně znepokojen, a vyjádřil naději, že Berlín dokáže odradit Kyjev od „dalších nepromyšlených kroků“. Incident přičetl ukrajinským „provokacím“ a „hrubému porušení mezinárodního práva“ ukrajinskými plavidly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Napětí pokračuje. Ruský soud vzal do vazby polovinu zajatých námořníků

OBRAZEM: Jako ve válečné zóně. V Německu začínají vánoční trhy