1 Schůzka v Moskvě

Abbás jednal s Putinem. Řešili židovské osady i ambasádu USA v Jeruzalémě

NOVÉ

Témata: , , ,

Vůdce palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v sobotu v Moskvě jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Abbás do Ruska dorazil jen několik dní poté, co Putin hostil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, poznamenala agentura AFP. Podle ruských médií Abbás s Putinem hovořili mimo jiné o přestěhování amerického velvyslanectví do Jeruzaléma či o židovských osadách.

„Vím, že situace ve vašem regionu je velmi obtížná, a proto jsme rádi, že jste využil konání mistrovství světa ve fotbale a přijel do Moskvy,“ prohlásil podle ruských agentur prezident Putin při setkání s Abbásem. Dodal, že je rád za příležitost diskutovat o problémech, které Palestince trápí.

Abbás ruského prezidenta v této souvislosti informoval o svých obavách ohledně rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o přestěhování ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma. Hovořili spolu rovněž o pokračující výstavbě v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako metropoli svého budoucího státu převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda ale považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Trump loni v prosinci oznámil, že Spojené státy považují Jeruzalém za hlavní město Izraele a že tam bude přesunuta americká ambasáda. Úřad byl následně v Jeruzalémě oficiálně otevřen v polovině května u příležitosti 70. výročí vyhlášení nezávislého Izraele.

Čtěte také: Hraje si na hodného i zlého policajta, píše britský tisk o Trumpově otočce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.