Rusy obviněné z útoku novičokem známe, nejsou to zločinci, oznámil Putin

Útok na Skripalu

Rusy obviněné z útoku novičokem známe, nejsou to zločinci, oznámil PutinAKTUALIZOVÁNO
Alexandr Petrov a Ruslan Boširov Foto:

 

 

2
Svět
Sdílet:

Dva Rusy, které britští vyšetřovatelé označili za pachatele březnového útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru, ruské úřady znají, jsou to civilisté a nejsou to žádní zločinci. Na tiskové konferenci ve Vladivostoku to ve středu řekl ruský prezident Vladimir Putin. Doufá, že oba muži sami s novináři promluví. Podle ruské televize Rossija-24 by měl jeden z nich, Alexander Petrov, o případu příští týden veřejně promluvit.

Londýn za pachatele útoku na Skripalovy označil údajné agenty ruské vojenské rozvědky Petrova a Ruslana Boširova. „Samozřejmě jsme se na to podívali, co je to za lidi, a víme, kdo to je. Našli jsme je,“ řekl Putin novinářům. „Ujišťuji vás, že nic zvláštního nebo kriminálního v tom není,“ dodal.

Ruský prezident na dálku oba údajné atentátníky vyzval, aby předstoupili před novináře. „Chci se na ně obrátit, aby nás slyšeli. Ať se někam dostaví, předstoupí před sdělovací prostředky. Doufám, že se objeví a sami o sobě promluví,“ prohlásil Putin.

Skripal a jeho dcera Julija byli v jihoanglickém městě Salisbury 4. března otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok nervovou látkou přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou novičok přišla rovněž do styku.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou na nejvyšších místech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy.

Po britském obvinění na adresu Petrova a Boširova se v ruských médiích objevily rozporuplné informace. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Sergej Kosačov řekl, že nejde o ruské občany, ale možná britské herce.

Ruský server Fontanka informoval, že člověk jménem Alexandr Petrov byl na seznamu zaměstnanců státního podniku Mikrogen, který se zabývá výzkumem a vývojem imunobiologických preparátů. Podle státní televize RT ale jde jen o shodu jmen. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zveřejněná jména ani fotografie podezřelých mu nic neříkají.

Čtěte také: „Udělám z vás sekanou.“ Bývalý Putinův bodyguard vyzval Navalného na souboj

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články