Tygří razie v Česku. Muži zabíjeli vzácné šelmy, dělali z nich masox i víno
Byznys s tygry v ČR
V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci a policisté tělo čerstvě usmrceného tygra a také kůže velkých kočkovitých šelem. V objektu využívaném jedním z trojice obviněných mužů navíc objevili 20 zmražených těl jiných chráněných živočichů, například bobra, ledňáčka nebo poštolky. Je proto pravděpodobné, že vyšetřovatel vůči tomuto muži rozšíří trestní stíhání. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci celní správy a policie. Soud poslal všechny tři muže do vazby.
Po pondělní razii policie obvinila z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty muže ve věku 35, 56 a 67 let, kteří mají trvalé bydliště v Praze, na Českolipsku a na Žatecku. Jedním z nich je Vietnamec, eskorta ho přivedla k soudu jako druhého. Vietnamský tlumočník novinářům řekl, že v jeho domovině se různé masti a oleje z tygrů používají k léčení stovky let a jsou velice populární.
Podle policistů nakládali s mrtvými těly tygrů v rozporu s právními předpisy a přinejmenším tuto neděli jednoho z tygrů zastřelili. Cílem činnosti organizované skupiny byl finanční zisk, a to prostřednictvím výroby produktů tradiční čínské medicíny.
Soud poslal všechny tři muže do vazby
Soud v České Lípě poslal do vazby všechny tři muže. Jedním z nich je i Ludvík Berousek. Všem hrozí trest vězení od šesti měsíců do pěti let, řekl novinářům českolipský státní zástupce Michael Dohnal.
Sedmašedesátiletý Berousek podle policie choval tygry a dodával je pětatřicetiletému preparátorovi Miloši Hrozínkovi. Muž tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno. Třetím obviněným je šestapadesátiletý Vietnamec, jenž podle policie trestnou činnost organizoval a hotové produkty prodával, mimo jiné v pražské tržnici Sapa.
Předseda soudu v České Lípě Milan Vencl novinářům řekl, že důvodem vazby je obava, že by mohlo být pokračováno v trestné činnosti. „U obviněného cizince byl pak shledán důvod, že by se mohl skrývat, případně vyhnout se trestnímu stíhání,“ řekl Vencl. Státní zástupce navrhoval vazbu i z důvodu možného ovlivňování svědků, to ale soud neakceptoval.
Hrozínek i Berousek si proti uvalení vazby podali stížnost. Na dotaz novinářů, zda spáchal něco protiprávního, Berousek při příchodu na soud odpověděl: „Ne, opravdu.“ S vazbou ani s obviněním nesouhlasí ani jeho advokát Petr Šťastný. „Nesnáší to (Berousek) úplně dobře. Samozřejmě vnímá to velmi citlivě v osobní rovině, v rovině pověsti a v neposlední řadě on se o ta zvířata, že jich je nemálo, stará osobně sám,“ řekl Šťastný novinářům. Rodina Berouska provozuje zoopark Bašť severně od Prahy i zoopark v Doksech na Českolipsku.
Sedmašedesátiletý obviněný podle policie choval tygry a dodával je pětatřicetiletému preparátorovi, kterého soud poslal do vazby. Muž tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno. Oba muži jsou Češi. Šestapadesátiletý obviněný je Vietnamec, jenž údajně trestnou činnost organizoval a hotové produkty prodával, mimo jiné v pražské tržnici Sapa.
Robert Šlachta z Generálního ředitelství cel uvedl, že cena tygra se pohybovala okolo 100 000 až 150 000 korun za zvíře. Kůži prý preparátor prodával od 50 000 do 100 000, drápy za 2500 a jeden gram masoxu za 1500 korun.
Kvůli podezření z neoprávněného nakládání se zvířaty zasahovali v pondělí celníci a policisté v Praze, středních a severních Čechách. Provedli sedm domovních prohlídek, tři prohlídky nebytových prostor včetně dvou stánků v areálu pražské tržnice SAPA. Zajistili tělo usmrceného tygra, čtyři kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty jako jsou masox a tygří víno. Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti.
Ludvík Berousek provozuje zoopark Bašť severně od Prahy i zoopark v Doksech na Českolipsku.