Scaner obličejů označil na stadionu 2470 podezřelých. Většinu z nich chybně
Systém rozpoznání obličeje
- red,
Policie Walesu loni na finále fotbalové Ligy mistrů v Cardiffu poprvé ve velkém nasadila systém rozpoznávání obličejů. Snímek se potom porovnával s policejní databází. Více než dva tisíce lidí bylo shledáno „podezřelými“. Policie se ale netrefila v 92 procentech případů. „Žádný systém rozpoznání obličeje není stoprocentně přesný,“ cituje místní policii The Guardian.
Na finálový zápas Realu Madrid a Juventusu na stadionu Millenium v Cardiffu dorazilo loni 170 tisíc lidí. Policie na základě systému rozpoznávání obličejů a porovnání s policejní databází shledala 2470 z nich jako podezřelé z trestného činu. Devadesát dva procent z nich, 2297, ale bylo „falešně pozitivních“.
Policie jižního Walesu zahájila testování technologie v červnu minulého roku. „Žádný systém rozpoznávání obličeje není stoprocentně přesný,“ uvedla policie. Dodala, že od uvedení technologie se podařilo více 450 zatčení. „Mezi úspěšně odsouzenými je šestileté vězení za loupež a čtyři a půl roku za vloupání,“ cituje policejního mluvčího The Guardian.
Vysoký počet „falešně pozitivních“ podezřelých je podle policie zaviněn nekvalitními snímky společností UEFA a Interpol. Roli hraje i fakt, že se na Lize mistrů byla technologie ve velkém nasazena poprvé.
Čínská technologie na rozpoznávání obličejů letos v půlce dubna objevila a následně zatkla muže v davu s šedesáti tisíci diváky. „Podezřelý vypadal naprosto ohromeně, když ho vyváděli ven,“ řekl policejní důstojník Li Ťin tiskové agentuře Nová Čína. V policejní vazbě pak prý muž prohlásil: „Kdybych to byl býval věděl, tak bych na ten koncert nejezdil.“
V Číně je rozmístěna rozsáhlá síť sledovacích kamer, kterých je podle BBC v současnosti více než 170 milionů a během následujících tří let má přibýt zhruba 400 milionů dalších.