Turek, ANO nebo komunisté. Většina europoslanců z Česka ruce pro novou Komisi nezvedla
NOVÁ KOMISE
Většina českých europoslanců novou Evropskou komisi nepodpořila. Pro unijní exekutivu pod vedením Ursuly von der Leyenové hlasovalo osm českých zástupců v Evropském parlamentu, proti jich bylo 11. Jeden z celkem 21 českých europoslanců se hlasování zdržel a jeden se neúčastnil.
Evropskou komisi, kde bude Česko zastupovat bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, podpořilo všech pět europoslanců z frakce Evropské lidové strany (EPP), ze které pochází i šéfka EK. Pro byli rovněž Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek (ODS), dva europoslanci z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a pirátská europoslankyně z frakce Zelených Markéta Gregorová.
Proti bylo naopak osm europoslanců z frakce Patrioti pro Evropu – šest z hnutí ANO a dva z Přísahy a Motoristů, Ivan David z frakce Evropa suverénních národů (ESN) a dva nezařazení europoslanci zvolení za Stačilo! Ondřej Dostál a Kateřina Konečná. Alexandr Vondra z frakce ECR se zdržel a Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patriotů pro Evropu se hlasování neúčastnil.
Podle Luďka Niedermayera (TOP 09, EPP) to měla komise v minulých pěti letech těžké, protože „přišly věci, které jsme nečekali“, jako byla pandemie covidu-19 a válka na Ukrajině. „Teď máme velké problémy, o kterých předem víme. Hlavními tématy jsou tedy bezpečnost a já jsem rád, že na prvním místě je zmiňována i konkurenceschopnost,“ řekl český europoslanec. „Musíme se koncentrovat, náš problém je, že se snažíme dělat moc věcí zároveň. Musíme se soustředit na věci, které se dají udělat rychle a přinesou jasnou přidanou hodnotu,“ dodal.
Podle europoslankyně Kláry Dostálové (ANO, Patrioti pro Evropu) je Ursula von der Leyenová svým projevem utvrdila v tom, že „je absolutně odtržená od reality a od problémů občanů EU“. „Hlasovali jsme jednoznačně proti. Složení Evropské komise je divadlo, žádná skutečná slyšení eurokomisařů neproběhla,“ uvedla. Evropský parlament vyzvala, aby komisi důsledně kontroloval a aby zabránil „přebujelé byrokratizaci a regulacím, které otravují životy nás všech“.
V nové unijní exekutivě jsou podle Dostálové lidé, kteří jsou „skoro až nebezpeční pro Českou republiku“, protože se staví odmítavě k jaderné energetice. Konkrétně zmínila Teresu Riberaovou, Wopkeho Hoekstru či Jessiku Roswallovou, kteří „mají problém s jádrem jako takovým, což je pro nás alfa a omega v naší energetické soběstačnosti do budoucna“.