Německé tanky pro českou armádu už se rýsují. Můžeme získat až 60 kusů Leopardů
NOVÉ TANKY PRO ČESKÉ VOJÁKY
Ve výzbroji české armády se mohou brzy objevit desítky německých tanků Leopard. Má jít o kompenzaci za těžkou techniku, kterou ČR poslala Ukrajině, především za naše starší tanky. Potvrdila to i ministryně obrany Jana Černochová. Podle dobře informovaného zdroje jedná s Německem o výměně svých starých tanků T-72M1 za novější Leopardy také Slovensko.
Jednání o dodávkách tanků Leopard mezi ČR a Německem oficiálně potvrdila česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Myslím si, že jsme na dobré cestě se domluvit. A teď je to jenom o tom, abychom to zprocesovali do nějaké podoby právní a technické,“ řekla Černochová ve středu pro Českou televizi.
Podle deníku Právo se jedná o tom, že by ČR dostala zdarma 20 starších tanků Leopard 2A4 jako náhradu za tanky T-72M1, které Česko uvolnilo ze skladů aktivních záloh a poskytlo Ukrajině. Dalších 40 modernějších německých tanků ve verzi 2A6 nebo 2A7 by pak mohlo ministerstvo obrany dokoupit s tím, že doplatí 15 až 20 miliard korun.
Koncepce české armády počítá s nákupem nových tanků už delší dobu. Původně se ale počítalo s nákupem až před rokem 2030. Aktuálně armáda aktivně využívá pouze 20 modernizovaných tanků T-72M4CZ, se kterými cvičí tankový prapor v Přáslavicích, a dalších 10 slouží jako zdroj náhradních dílů. Starších, nemodernizovaných tanků T-72M1 měla ve skladech asi 90 kusů a sloužily primárně jako záloha. Několik desítek z nich poskytla ČR Ukrajině, spolu s bojovými vozidly pěchoty československé výroby a další technikou.
„Jednoznačně bychom si polepšili,“ říká analytik
Vojenský analytik a spolupracovník redakce Lukáš Visingr míní, že Česku by se výměna vyplatila. „Jednoznačně bychom si polepšili. I starší Leopardy jsou lepší než tanky T-72M1, které jsou sice lehčí a mají menší siluetu, ale Leopard je odolnější a technologicky vyspělejší,“ říká Visingr. Domluvit výměnu samotných tanků ale nestačí. „Musíme si ale uvědomit, že samotné tanky jsou nám k ničemu. Je potřeba získat kompletní balíček, protože jde o nové vozidlo, se kterým máme nulové zkušenosti. Je potřeba zajistit výcvik, údržbu, dodávky náhradních dílů, munice a tak dále, aby byl pokryt celý životní cyklus vozidla. Je na nás, abychom to s Němci dobře vyjednali,“ vysvětluje.
Podle Visingra se bude potřeba připravit v případě dohody na nové tanky i logisticky. Oproti našim moderním tankům, které váží kolem 48 tun, jsou ty německé totiž podstatně těžší. „Současné verze 2A6 a 2A7 nejsou daleko od 70 tun. Pokud je koupíme, tak pro ně budeme potřebovat jiné podvalníky. Byl by to problém třeba pro mosty, protože naprostá většina mostů je u nás dimenzovaná jen na 50 tun, takže logistika kolem Leopardů by byla problematická. Druhá komplikace je, že Leopard 2 má čtyřčlennou posádku, protože je tam i nabíječ, zatímco naše tanky mají díky nabíjecím automatům jen tříčlennou posádku, takže armáda bude muset vycvičit nové nabíječe, ale to by nastalo i u amerických Abramsů a je to řešitelné. Na druhou stranu je to vozidlo, které má spousta zemí okolo nás,“ dodává Visingr. Z těsného okolí má německé tanky ve výzbroji Německo, Rakousko, Polsko i Maďarsko.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu koncem letošního února poskytlo Česko podle ministerstva obrany vojenskou pomoc za téměř tři miliardy korun. Podrobnosti o dodávkách ale ministerstvo z bezpečnostních důvodů nezveřejňuje.
Deník Echo24 jako první na začátku dubna informoval, že z Česka odjelo na Ukrajinu několik desítek tanků T-72M1 a bojových vozidel pěchoty (BVP-1). Podle informací redakce mělo jít vesměs o nepoužívanou techniku z armádních skladů. Česká stopa ve válce na Ukrajině je ale mnohem větší. Kromě tanků měly z Česka odjet také československé raketomety RM-70 Grad, samohybné houfnice Dana nebo protiletecké systémy Strela-10 a samohybné houfnice Karafiát. Většina zmíněné těžké techniky však podle dobře informovaného zdroje redakce pochází od českých zbrojařů.