„Babiš způsobuje paranoiu.“ Změny v úřadu, který řeší jeho kauzu, chce řešit část zastupitelů

Babišův střet zájmů

„Babiš způsobuje paranoiu.“ Změny v úřadu, který řeší jeho kauzu, chce řešit část zastupitelůNOVÉ 1
Domov

Karolína Vaverková

Změny v krajském úřadě, který řeší střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), by mohli projednat krajští zastupitelé. A to na pondělním zasedání. Navrhne to člen zastupitelstva a poslanec za STAN Vít Rakušan. „Paranoiu nevnášíme do společnosti my, ale vnesl ji pan premiér tím, že má střet zájmů,“ řekl Rakušan. Analýzu změn chce vidět Jan Skopeček (ODS).

Krajský úřad, který bude řešit Babišovo odvolání proti rozhodnutí úředníků z Černošic o jeho střetu zájmů, provedl v lednu organizační změny. Tím se odbor, kterému Babišova kauza přistane na stole, sloučil s jiným. Úředníci, kteří budou premiérův případ řešit, tak mají nového šéfa. Podle zástupců krajského úřadu jde o dlouho plánovanou změnu, která nemá dopad na personál odboru, a účelovost změn odmítají.

„Samozřejmě může být pravda, že jde o dlouho plánovanou reorganizaci. Na tomto případě je ale vidět nenormálnost stavu, kterou premiér nastavil. Dokud má problém, jaký má, vždy budou předjímány potíže. Zda mu někdo nadržuje, nebo ne. I ve chvíli, kdy změny v úřadě mohou být standardní, to prostě působí divně,“ řekl deníku Echo24 středočeský zastupitel, poslanec a místopředseda opoziční STAN Vít Rakušan.

Rakušan je také starostou Kolína, který leží ve Středočeském kraji. Město se podle něj o změnách dozvědělo pozdě. „Celá změna byla městu oznámena asi tři dny před tím, než vstoupila v platnost. To mi přijde na dlouho plánovanou změnu pozdě,“ dodal Rakušan.

Opozice v krajském zastupitelstvu bude chtít předložit dokumentaci, která k reorganizaci vedla. Podle zastupitele za ODS Jana Skopečka musela změnám předcházet důkladná analýza. „Beze sporu muselo být několik variant, jak zefektivnit práci odborů, které se mají slučovat. Pokud nebudou schopni předložit řádné materiály, na jejichž základě rozhodovali, tak si myslím, že to jenom podpoří domněnku, že to bylo realizováno účelově,“ řekl Skopeček.

Premiér Babiš čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Městský úřad v Černošicích mu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Babiš se odvolal, kauzou by se tak mohli brzy zabývat krajští úředníci. Podle ředitele úřadu Jiřího Holuba spis zatím na krajský úřad nedorazil.

Premiér se ve správním řízení hájí tím, že holding vložil do svěřenského fondu, a tím splnil povinnosti dané zákonem o střetu zájmů. Podnět odeslala loni v srpnu do Černošic Transparency International ČR. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije. Správní řízení s Babišem bylo zahájeno koncem listopadu.

Změna nepotřebovala „posvěcení“ ministerstva vnitra

Organizační změny Krajského úřadu pro Střední Čechy, který bude rozhodovat o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, nemuselo posvětit ministerstvo vnitra. Změny totiž spadají do rukou kraje. Jeho hejtmankou je od roku 2016 Babišova stranická kolegyně Jaroslava Jermanová (ANO). I ona odmítla, že by měla vliv na rozhodování v Babišově kauze.

„Ministerstvo vnitra není oprávněno nijak hodnotit organizační změny krajských úřadů prováděné orgány kraje, neboť otázka uspořádání krajského úřadu je záležitostí spadající do samostatné působnosti kraje,“ uvedl pro Echo24 za ministerstvo vnitra Ondřej Krátoška.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Úředník, který rozhodne o Babišovi, dostal nového šéfa. Kraj odmítá, že by změna byla účelová