VIDEO: Slabá chvilka kandidáta na prezidenta Šefčoviče. Nedokázal vyjmenovat desatero

Druhé kolo prezidentských voleb

VIDEO: Slabá chvilka kandidáta na prezidenta Šefčoviče. Nedokázal vyjmenovat desateroNOVÉ
Čapoutová a Šefčovič v první debatě po prvním kole prezidentských voleb Foto:

Foto: RTV

Svět

Echo24

Finále prezidentské volby na Slovensku důkladně prověřuje kandidáty. Do druhého kola postoupila právnička Zuzana Čaputová a také diplomat Maroš Šefčovič, který se během kampaně několikrát přihlásil ke konzervativním hodnotám a křesťanství. Během kandidátské debaty však nedokázal moderátorovi vyjmenovat desatero přikázání.

Po sociálních sítích koluje video s debatou obou prezidentských kandidátů, kteří se setkali v pořadu Na tělo vysílané televizí Markíza. V jednom momentu se moderátor Michal Kovačič zeptal místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče, zda by vyjmenoval desatero přikázání. „Tak samozřejmě v první řadě je nezabiješ, nesesmilníš, nevezmeš jméno boží nadarmo, nebudeš páchat smrtelné hříchy, budeš ctít otce i matku svou, a možná jsem na něco ještě zapomněl,“ řekl Šefčovič.

Po své odpovědi se své neznalosti nervózně zasmál. Moderátor se však nenechal odradit. „Tak čtyři, pět? Víc nedáte?“ zeptal se Kovačič. Dále však Ševčovič nehádal a vymlouval se, že po prezidentské volbě musel absolvovat náročné debaty. „Myslím si, že jsem jich řekl víc jak pět nebo šest,“ řekl kandidát na prezidenta.

Slováci si na sociálních sítích okamžitě začali všímali jeho neznalosti. Výrok „nebudeš páchat smrtelné hříchy“ si navíc vymyslel. Diskutéři v žertu také uvedli, že jako správný kandidát politické strany Smer se vyhnul přikázání „nepokradeš“.

Maroš Šefčovič se po výsledcích prvního kola prezidentské volby silně distancoval od své soupeřky Zuzany Čaputové. „Paní Čaputová oslovila čtyřicet procent lidí, kteří nemají takový problém s tématy, která budou důležitá v diskusi. Ať už je to pozitivní vnímání otázky (migračních) kvót nebo otázky migrace. Ať je to liberální přístup k hodnotám, které Slovensko dlouho drželo nad vodou, a to hodnoty křesťanské,“ řekl Šefčovič v debatě na hlavním televizním kanálu veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.

Dlouholetý diplomat Šefčovič odmítl možnost adopcí dětí homosexuálními páry, což Čaputová v kampani označila za lepší možnost, než aby nezletilí vyrůstali v dětských domovech. Šefčovič se už dříve přihlásil k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám, byť sám v 80. letech vstoupil do komunistické strany, která v komunistickém Československu pronásledovala církve. Podle některých kritiků se tím ukazuje jeho kariérismus, kdy je v Bruselu zastáncem levice a na Slovensku v roli národního konzervativce.

„To, na čem stavím, jsou tradiční křesťanské hodnoty, a to je soucit a láska k bližnímu i k lidem, kteří jsou minoritou. Považuji za dobré, aby se země sjednotila na hodnotovém základě,“ reagovala Čaputová. Dodala, že její liberální názory nejsou součástí volebního programu a že jde o její osobní postoj.

Desatero Božích přikázání
(přesná podoba desatera se mírně liší podle konkrétních překladů)
Tzv. desatero naleznete v Bibli na dvou místech:
Exodus (2. kniha Mojžíšova) 20. kapitola 2.-17. verš a Deuteronomium (5. kniha Mojžíšova) 5. kapitola 6.- 21. verš.

Souhrnem zní desatero takto: Já jsem Pán, tvůj Bůh:

1. Nebudeš mít jiné bohy mimo mne. (Neuctívej jiné bohy)
2. Nevezmeš jména Božího nadarmo. (Nezneužívej Boží jméno).
3. Pomni, abys den sváteční světil. (Zasvěť jeden den v týdnu Bohu)
4. Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi.
5. Nezabiješ. (Nebudeš vraždit).
6. Nesesmilníš. (Měj v úctě lásku mezi mužem a ženou).
7. Nepokradeš. (Nezcizuj majetek druhých lidí).
8. Nepromluvíš křivého svědectví. (Nemluv o jiných lidech nepravdivě).
9. Nepožádáš manželky bližního svého. (Měj v úctě lásku mezi mužem a ženou).
10. Nepožádáš statku bližního svého. (Nezcizuj majetek druhých lidí).

Zdroj: Víra.cz

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

VIDEO: Homosexualita, křesťanství, média... Šefčovič se už v první TV debatě vymezil vůči Čaputové

Vyhrocená kampaň. Šefčovič a Kiska si vyměňují ostré až výhružné vzkazy