Demonstranti před sněmovnou: šest zadržených a zraněný policista
PANDEMICKÁ LEGISLATIVA
Před Poslaneckou sněmovnou, kde se od úterního rána demonstruje proti novele takzvaného pandemického zákona, několik účastníků protestu napadlo dohlížející policisty a jednoho zranili. Policie nasadila těžkooděnce, kteří přehradili přístup ke sněmovně. Kvůli incidentu zadržela policie nakonec 6 lidí a později jednoho člověka, který použil pyrotechniku . Novelu zákona aktuálně projednávají poslanci, proti jeho schválení ale bouří jeho odpůrci. Z původních několika stovek demonstrantů se na rohu náměstí a Sněmovní ulice dav postupně rozrostl na asi 1500 lidí s vlajkami a transparenty, v podvečer se na náměstí nachází asi 200 lidí.
O incidentu informovala policie na Twitteru. „Ve Sněmovní ulici několik účastníků shromáždění atakovalo policisty. Čtyři z těchto osob policisté zajistili. Jeden policista je zraněný,“ uvedli policisté. Zraněný policista se nechal podle policejního mluvčího Jana Daňka ošetřit v nemocnici, podle mluvčího nejde o vážné zranění, zřejmě o vykloubený prst. Přes den počet účastníků shromáždění narůstal k 1500 kolem poledne. Ke 14:00 jejich počet policie odhadla na 700.
Ve Sněmovní ulici několik účastníků shromáždění atakovalo policisty. Čtyři z těchto osob policisté zajistili. Jeden policista je zraněný.
— Policie ČR (@PolicieCZ) February 1, 2022
Vedle pódia iniciativy Chcípl PES, která akci pořádá, se také v úterý objevily makety šibenic s oprátkou. Oproti minulému protestu jich je tentokrát hned několik. Vládní novelu by měli poslanci po odkladu z minulého týdne projednávat právě v úterý. Pořádající iniciativa plánuje na náměstí protestovat až do doby ukončení projednávání zákona, v Praze pořádá i protest z automobilů.
Automobilů se má do protestu podle organizátorů zapojit přibližně 300. Projíždějí podél tramvajové zastávky a demonstrující podporují pomocí klaksonů a připevněných českých vlajek. „Nejde nám o ohrožení bezpečnosti, ale o transparentní vyjádření nesouhlasu s přijetím novely pandemického zákona,“ uvedl jeden z pořadatelů Jiří Janeček.
Jak však v mezidobí upozornil pražský dopravní podnik, na čas byl přerušen provoz tramvají mezi Újezdem a Malostranskou. Linky 12, 15, 20 a 22 byly odkloněny přes Staroměstskou. Policie také pak upřesnila počet účastníků. „Policisté dohlíží na oznámené shromáždění na Malostranském nám. Kvůli zajištění bezpečnosti osob a provozu dochází k operativnímu omezování individuální dopravy. Na místě je podle našich odhadů asi 1500 účastníků,“ uvedla na Twitteru.
Mnozí z demonstrantů na Malostranském náměstí si s sebou přinesli vlajky, píšťalky a transparenty. Na náměstí vztyčili šest maket šibenic symbolizujících pandemický zákon, na něž pověsili pytle s nápisy „Ekonomika“ či „Vzdělávání“.
Mezi prvními řečníky vystoupil předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Pořadatelé během dne počítají vedle vystoupení odpůrců opatření i s hudební produkcí, na obrazovku na pódiu promítají i aktuální vysílání z jednacího sálu Sněmovny. Se zvukem pustili vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury.
Poslance přicházející na jednání o sporném zákonu demonstranti přesvědčovali podobně jako na obdobném protestu před týdnem, aby pro novelu nehlasovali. Někteří vysvětlovali, že přijetím zákona budou ohroženy jejich existence. Do debaty se s nimi dal poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík, podle kterého většina z demonstrantů návrh zákona ani nečetla.
Podle zástupce pořádající organizace Jakuba Olberta je novela „nástroj k podvolení celého národa“. „Svoboda pohybu, svoboda podnikání, svoboda slova, ochrana soukromí, právo na vzdělání, právo na zdravotní péči, nedotknutelnost osob a jejich soukromí, svoboda shromažďování a další základní hodnoty našeho života jsou v ohrožení,“ uvedli zástupci iniciativy již dříve.
Odpůrci protipandemických opatření se v Praze sešli také v neděli. Na Václavském náměstí protestovali proti přijetí novely pandemického zákona a žádali zrušení všech nařízených omezení. Podle pořadatelů dorazilo 6000 lidí. Policie počet účastníků neupřesnila. Po tříhodinovém shromáždění se účastníci vydali na pochod městem.
Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moct zahrnout omezení širšího okruhu činností než teď. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Možnost vydávat opatření pro své resorty mají dostat také ministerstva obrany a vnitra.
Kabinet chce, aby dolní komora schválila pandemickou novelu zrychleně ve stavu legislativní nouze. Platnost základních částí zákona o možnosti vydávání protikoronavirových restrikcí končí za současného stavu s posledním únorem. Vládní koalice se podle Fialy dohodla, že platnost pandemického zákona omezí letošním rokem. Kabinet původně navrhl, aby bylo možné vydávat protikoronavirová mimořádná opatření neomezenou dobu. Zdravotnický výbor už dřív doporučil omezit časovou platnost základní části zákona do konce listopadu.