2 pětidenní pouť

Tlačenice v Mekce. Pouť do ní letos absolvovalo 2,37 milionu muslimů, bez incidentů

NOVÉ

Témata: , ,

Přes dva miliony muslimů ve středu zamířily z údolí Miná zpět do Mekky k závěrečným modlitbám pětidenní poutě, kterou má každý muslim vykonat alespoň jednou za život. Letoších obřadů se zúčastnilo podle saúdskoarabských úřadů 2,37 milionu lidí, z nichž 1,75 milionu byli cizinci. Rituály, poznamenané v minulých letech tlačenicemi, požáry i politickými protesty, se letos obešly bez incidentů.

Pouť se koná mezi 8. a 12. dnem posledního měsíce muslimského lunárního kalendáře. Nejméně jednou za život ji má vykonat každý věřící muslim, pokud na to má peníze a pokud mu to dovolí zdraví.

Výbor pro organizaci poutě vede guvernér provincie Mekka princ Chálid Fajsal. Ten řekl, že letos byla ke zvládnutí obřadů, při nichž se nahromadí na jednom místě velký dav, použita nová technologie. Poutníci dostali elektronické náramky, což pomohlo lépe organizovat přechody velkých skupin k rituálním místům. V roce 2015 se nepodařilo zastavit dva proudy lidí, které vyrazily souběžně proti sobě. V tlačenici tehdy zemřelo asi 1600 lidí, z nichž většina byli Íránci.

Než se dnes poutníci odebrali zpět k modlitbě do Velké mešity v Mekce, znovu provedli obřad kamenování Satana.

„Cítím se jako znovuzrozený. Je to boží požehnání a člověka to obšťastní,“ řekl egyptský poutník Sabah Saíd.

Bezpečnost účastníků zajišťovalo na 110 000 členů bezpečnostních sil a o zdraví poutníků pečovalo zhruba 32.000 zdravotníků. Úřady se každoročně obávají vypuknutí nemocí, ale ministr zdravotnictví Taufík Rabíah řekl, že se bez toho pouť letos obešla.

Náboženský rituál, který je jedním z pěti pilířů islámu, pomohl překonat i diplomatické spory, jež má Rijád s Íránem a také s Katarem. Pouť letos vykonalo na 86 000 Íránců a 300 Katařanů.

Čtěte také: Španělsko vrátilo do Maroka část afrických migrantů, kteří se probili do Ceuty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.