Dlouhý vypadl z boje o šéfa OECD
BOJ O MÍSTO ŠÉFA OECD
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý vypadl z boje o místo generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server Seznam Zprávy uvedl, že nepostoupil do finále, Dlouhý to později potvrdil. Do volby generálního tajemníka se přihlásilo deset kandidátů. Dlouhý poděkoval ministerstvu zahraničí i čelným představitelům ČR za podporu kandidatury.
Dlouhý už obdržel oficiální informaci, že nebyl zařazen do užší skupiny kandidátů na generálního tajemníka OECD. Poděkoval resortu zahraničí a dalším českým představitelům za podporu v posledních měsících. „Jsem přesvědčen, že jsme společně během kampaně i při setkáních se zástupci OECD reprezentovali Českou republiku se ctí a představili ji jako zemi, která je schopna ucházet se o nejvyšší posty významných světových organizací,“ uvedl ve vyjádření, které poskytla Hospodářská komora.
Česko oficiálně předložilo Dlouhého kandidaturu na začátku září. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) tehdy uvedl, že česká diplomacie udělá pro podporu Dlouhého maximum. „Chceme napravit situaci, kdy je střední Evropa podreprezentovaná ve vedení mezinárodních institucí,“ řekl.
Dlouhý v září zdůraznil, že řešení dopadů koronavirové pandemie bude klíčový krátkodobý úkol pro kohokoli, kdo se stane šéfem OECD. Kromě toho označil jako svou prioritu v případě zvolení přípravu na nové výzvy, jako jsou digitální transformace, včetně zapojení umělé inteligence do ekonomiky a posílení robotizace, nebo řešení hospodářských a společenských dopadů klimatických změn. Usilovat chtěl také o posílení role OECD ve světě a o její intenzivnější spolupráci s nečlenskými zeměmi a o posílení role členských států při rozhodování organizace.
Členské státy OECD mohly své kandidáty předkládat od začátku září do konce října. Podle webu Seznam Zprávy měl Dlouhý silnou regionální konkurenci, když sedm kandidátů bylo z Evropy, tři ze zemí z bývalého východního bloku.
Na novém generálním tajemníkovi se musí shodnout všichni členové organizace. OECD má v současnosti 37 hospodářsky vyspělých států, Kostarika dokončuje ratifikaci přístupu. Ustavující sjezd měla OECD v září 1961. Její počátky však sahají do poválečné Evropy. Její předchůdkyně Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci (OEEC) byla založena v dubnu 1948 pro řízení amerického Marshallova plánu na pomoc evropským zemím zničeným druhou světovou válkou. ČR se členem OECD stala v prosinci 1995.