Úkladná vražda novináře: Zastřelili ho asi kvůli práci, uznala policie

Zastřelili reportéra a jeho přítelkyni

Úkladná vražda novináře: Zastřelili ho asi kvůli práci, uznala policieAKTUALIZUJEME
Ján Kuciak Foto:

FOTO: Facebook Jána Kuciaka

3
Svět
Echo24
Sdílet:

Slovenský investigativní reportér Ján Kuciak s jeho přítelkyní byli o víkendu zavražděni v jeho rodinném domě ve Velké Mači. Policie uvedla, že vražda nejpravděpodobněji souvisí s výkonem jeho novinářské práce. 27letý zavražděný novinář se na serveru Aktuality.sk věnoval kauzám daňových podvodů, a to včetně lidí provázaných s vládnoucí stranou Směr – sociální demokracie. Další vybraní novináři dostanou podle šéfa policie preventivní ochranu a tlačítko pro přivolání pomoci.

Vražda se odehrála o víkendu v Kuciakově bytě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Kromě Jána Kuciaka byla zavražděna i jeho přítelkyně Martina Kušnírová. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar na tiskové konferenci řekl, že oznámení policii přišlo v neděli ve 21.35 ze strany matky Martiny, která se s ní nemohla spojit.

Když na místo přišla hlídka, viděla přes okno ležet osobu na zemi. Po zavolání záchranné služby a dalších posil se ukázalo, že se jedná o dvojnásobnou vraždu. Podle policejního prezidenta k ní došlo někdy mezi čtvrtkem a nedělí, což bude s jistotou potvrzeno až po pitvě.

Kuciak i jeho přítelkyně byli zastřeleni. „U každého bylo jedno střelné poranění, u přítelkyně do hlavy, u novináře do hrudi,“ řekl Gašpar. Policejní šéf doplnil, že se zbraň ještě nenašla. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování odmítl říct podrobnější informace, jako zda byly z bytu odcizeny i nějaké předměty.

Podle Gašpara motiv Kuciakovy vraždy pravděpodobně souvisel s jeho novinářskou činností. „Skutečnosti nasvědčují, že se jedná o úkladnou vraždu, nikoli vraždu v afektu. Proto se přikláníme k verzi, že nejpravděpodobněji to souvisí s novinářskou prací zavražděného,“ uvedl policejní prezident.

Ján Kuciak
Ján Kuciak Foto:

FOTO: Facebook Jána Kuciaka

Novináři se do Gašpara opřeli kvůli tomu, že policie dostatečně nevyšetřovala Kuciakova trestní oznámení, v nichž si stěžoval na nátlak na svoji osobu ze strany kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera. A také že policie nedostatečně vyšetřuje kauzy, kterým se novináři věnují.

„Pokud máte pocit, že jste svojí prací ohrožení, tak pojďme spolupracovat,“ řekl Gašpar novinářům. Informoval o to, že spolupracuje s redakcí Aktuality.sk a že vybraní novináři dostanou policejní ochranu a tlačítko, kterým si mohou přivolat pomoc. O policejní ochranu se mohou podle policejního prezidenta přihlásit i další novináři.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

10:35 Dorazil také ministr vnitra Robert Kaliňák

Kaliňák na schůzku přišel zadním vchodem. Zatím neoznámil, kdy podá ohlášenou demisi.

10:30 S půlhodinovým zpožděním dorazil i premiér Robert Fico

Fica doprovázel kromě jeho mluvčí i mediální poradce Erik Tomáš.

10:20 Koná se schůzka ministrů, Žitňanská nepřišla

Na pravidelné zasedání ministrů nedorazila ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská, poslala za sebe státní tajemnici Márii Kolíkovou. Nedorazil ani ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně Mostu-Híd Lucia Žitňanská se jako jedna z prvních postavila proti premiérovi a požaduje odchod Fica z postu premiéra, v opačném případě hodlá sama podat demisi. Žitňanská minulý týden kritizovala Fica za jeho výroky, kterými obvinil Kisku například z mocenských her.

Středa 14.března

22:28 Reakce německé vlády

„To, že novináři mohou vykonávat svou práci svobodně a bez ohrožení na těle a životě, je předpokladem funkční demokracie a funkčního právního státu. Nic, a už vůbec ne krutá vražda novinářů, kteří vynášejí na světlo pro někoho nepříjemné pravdy, nesmí tento základ našich společností zpochybnit,“ uvedl mluvčí německé vlády.

21:36 Vrah byl zřejmě profesionál

Usmrcení jedinou ranou svědčí o tom, že pachatel měl profesionální zkušenosti se střelnou zbraní. V souvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové to serveru Pravda.sk řekl bývalý šéf policejních vyšetřovatelů Jaroslav Ivor.

21:00 Také v Praze a Brně si lidé připomněli zavražděného novináře

Lidé v Praze i Brně večer na pietních shromážděních uctili památku zavražděného slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka. Na pražské Václavské náměstí přišly v mrazivém počasí desítky lidí k soše svatého Václava zapálit svíčky u fotografií s portrétem zavražděného novináře. Svolavatel akce Martin Uhlíř odhadl, že průběžně přišlo asi 200 lidí. Také v Brně dorazily na tamní Komenského náměstí asi dvě stovky lidí.

19:40 ŽIVĚ: Lidé pokládají svíčky za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou

Lidé v Bratislavě na náměstí SNP uctili zapálením svíček památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.

17:45 Novinář Tom Nicholson: Za vraždou mohla být italská mafie

Podle anglicko-kanadského novináře Toma Nicholsona mohla být za vraždou Jána Kuciaka italská mafie, která čerpá na Slovensku evropské fondy. „Dám ruku do ohně, že to bylo toto,“ uvedl Nicholson pro Denník N. S Kuciakem si tento týden psal, řešili prý stejný případ. Organizátor mafiánské skupiny mohl mít podle něj napojení na slovenskou vládní stranu Smer. „Jano pracoval na skupině, která pravděpodobně měla napojení na mafiánskou skupinu Ndrangheta z Kalábrie,“ dodal Nicholson.

17:00 Šéfredaktor Kostolný: Nemůžeme se s tím smířit. Budeme psát ještě víc

Podle šéfredaktora Denníku N Matúše Kostolného se s vraždou novináře Jána Kuciaka nelze smířit. „Ani po vraždě novináře a jeho přítelkyně však nemůžeme brát spravedlnost do vlastních rukou,“ uvedl Kostolný. I přes příběhy zavražděných novinářů v Rusku či na Maltě je to podle něj událost stále nepředstavitelná. „Vražda Jána Kuciaka a jeho přítelkyně změnila naší krajinu více než jakýkoli jiný trestný čin. Spolu s nimi zemřela i představa, že nežijeme v zemi, kde je řešením vražda. Kde psát o podvodech, politicích a mafiánech znamená nebezpečí, že budete umlčený,“ dodal Kostolný.

16:45 Absolutní hloupost, odmítl Marián Kočner spojení s vraždou

Podnikatel Marián Kočner, který figuruje v mnohých kauzách a sporech, odmítl pro RTVS spojení s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. „Je to absolutní hloupost,“ uvedl Kočner s tím, že jeho vyhrůžky novinářům nebyly vyhrůžkami.

15:30 Generální prokurátor Čižnár: K vraždě mělo dojít už ve čtvrtek

Podle generálního prokurátora Jaromíra Čižnára mělo dojít k vraždě ve čtvrtek. To může zkomplikovat vyšetřování, protože pachatel už může být pryč. Pro jeho dopadení vyšetřovatelé prý vyvinou „maximální a extrémní úsilí“. „Toto je pro mě nonsens, který jsem za 30 let svojí praxe nezažil. Bude vyvinuté maximální úsilí, aby se co nejdříve zdokumentovaly důkazy, a zjistil se pachatel tohoto ohavného činu,“ uvedl Čižnár. Vyšetřování bude zahrnovat i prověření toho, co Kuciak připravoval a na čem pracoval, píše Denník N.

15:00 Michal Horáček: Vražda slovenského novináře je i násilím na každém z nás

K vraždě novináře se vyjádřil i další neúspěšný kandidát na prezidenta Michal Horáček. Podle něj je vražda slovenského novináře Jána Kuciaka i násilím na každém z nás a atentátem vůči naději na fungující demokracii. Dodal, že by ho nikdy nenapadlo žertovat o likvidaci jejích aktérů.

14:56 Hilšer: Vražda Jána Kuciaka a a jeho přítelkyně je zdrcující zpráva

Neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer na Twitteru vyjádřil účast nad smrtí novináře Jána Kuciaka. Podle něj jde o zdrcující zprávu pro novinářskou obec a celou společnost.

14:37 Ovčáček: Je nechutné, jak někteří politici zneužívají vraždu k politickému boji

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka zneužívají někteří politici a aktivisté vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka k politickému boji a útokům. Ani Ovčáček, ani prezident Miloš Zeman jeho prostřednictvím nejprve lítost nad vraždou novináře nevyjádřili. Na dotaz Českého rozhlasu Ovčáček odmítl událost komentovat. Později se ohradil vůči útoku na prezidenta za jeho předchozí slova o „likvidaci novinářů“, kdy žertoval s Vladimirem Putinem.

14:25 Slovensko chystá se uskuteční pochod za zavražděného novináře

Peter Nagy z deníku Sme společně se svou manželkou vyhlásil pochod za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku. Spolupracuje i s organizátory Velkého protikorupčního pochodu na Slovensku, předběžný termín je 13. března, může se ale změnit, informuje Denník N.

13:55 Milion eur za dopadení pachatele

Slovenské ministerstvo financí vyčlenilo odměnu milión eur pro každého, kdo pomůže k odhalení a dopadení vraha. Premiér Robert Fico označil za nejdůležitější, aby se to podařilo co nejdříve.

13:13 Ochraňte novináře, vyzývá český syndikát

Syndikát novinářů České republiky je otřesen zprávou o vraždě slovenského kolegy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Čeští novináři vyzývají policii a orgány činné v trestním řízení Slovenské republiky, aby vyvinuly veškeré úsilí k odhalení a potrestání pachatelů a organizátorů zločinu, který nemá obdoby nejen na Slovensku, ale i v zemích visegrádské čtyřky. Syndikát novinářů České republiky se znepokojením zaregistroval opakující se výhrůžky na adresu našich slovenských kolegů, kteří informují o podezřelých případech propojení politické a hospodářské moci. Vyzývá proto orgány veřejné moci na Slovensku, aby podnikly kroky k zajištění bezpečí pro práci novinářů. Syndikát novinářů v této souvislosti upozorňuje, že na Slovensku je již deset let nezvěstný jiný kolega Pavol Rýpar, který se rovněž věnoval investigativním reportážím.

13:04 Šéfredaktoři vyzývají stát k ochraně svobody slova

Šéfredaktoři slovenských médií vyzývají stát, aby udělal všechno pro to, aby nebyla ohrožená svoboda slova. “Vražda novináře je vážným znamením, že se zločin obrací proti jednomu z nejdůležitějších pilířů svobody: svobody slova a práva občanů kontrolovat mocné a ty, kteří překračují zákon,” uvedli šéfredaktoři. Vyzvali stát, aby učinil všechny potřebné kroky nejen na vypátraní zločinců, ale i na vytvoření podmínek pro bezpečnou práci novinářů.

12:55 České uctění památky

V pondělí se narychlo naplánovalo uctění památky zavražděného novináře na Václavském náměstí. Akce začíná v 18.00. „Akce nebude mít žádný program, jen složení piety. Vytiskněte fotografie, nebo zapalte svíčky. Dejme vědět, že tyto zločiny nemají v české ani slovenské společnosti žádné místo. Mladý pár zemřel za to, že se Ján nebál postavit mafiánským strukturám u našich sousedů,“ píší organizátoři na Facebooku.

12:34 Ministr vnitra čelí výzvě k odstoupení

Europoslankyně Anna Záborská (KDH) vyzvala slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka, aby kvůli vraždě Jána Kuciaka odstoupil. „Slovensko se dnes zařadilo mezi země, ve kterých investigativním novinářům hrozí smrt. Politickou odpovědnost za tento stav má v první řadě ministr vnitra,“ uvedla Záborská.

12:27 Pochod za Jána Kuciaka

Na Facebooku už se organizuje událost Pochod na památku Jána Kuciaka, který se má uskutečnit 13. března v Bratislavě. Během pár hodin už svoji účast potvrdilo 1300 lidí a zájemců pořád přibývá. „Kromě rychlého vyšetřování jeho vraždy požadujeme i vyšetření kauz Mariana Kočnera a Ladislava Baštěrnáka,“ píší organizátoři v příspěvku.

12:20 Vydavatelství mluví o šoku

Vydavatelství Ringier, pod které portál aktuality.sk patří vydalo písemné stanovisko. „Sme šokovaní a zhrození správou, že Ján Kuciak a jeho partnerka sa pravdepodobne stali obeťami krutej popravy. Napriek tomu, že celkové pozadie ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu. Ján Kuciak pracoval pre Ringier Axel Springer Slovakia tri roky. Smútime s jeho rodinou, priateľmi a kolegami. Budeme robiť všetko čo je v našich silách, aby sme podporili orgány činné v trestnom konaní pri identifikácii páchateľov. V prípade, že tento zločin bol pokusom odradiť nezávislého vydavateľa, akým je Ringier Axel Springer, od odhalenia porušení zákona, použijeme to ako príležitosť na ešte väčšie posilnenie našej novinárskej zodpovednosti. V mene všetkých kolegov by sme chceli touto cestou vyjadriť rodine aj blízkym úprimnú sústrasť.“

11:55 „Žijeme v mafiánském státě”

Vraždu novináře odsoudili také představitelé opozice. Například šéf protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič na sociální síti v této souvislosti napsal, že „žijeme v mafiánském státě“.

11.50 Fico vraždu odsoudil

Slovenští politici odsoudili vraždu Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, která podle policie patrně souvisela s prací novináře. „Pokud by se ukázalo, že smrt investigativního reportéra souvisela s jeho novinářskou prací, šlo by o bezprecedentní útok na svobodu tisku a demokracii na Slovensku,“ napsal v prohlášení slovenský premiér Robert Fico.

11.40 Babiš násilí odsoudil

Český premiér v demisi Andrej Babiš na sociální síti napsal, že odsuzuje násilí proti novinářům. „Jestli se potvrdí, že to souvisí s jeho prací, je to šílené. V životě by mě nenapadlo, že se něco podobného může v roce 2018 na Slovensku stát,“ uvedl Babiš k vraždě Kuciaka.

10:50 Vražda střelnou zbraní

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar uvedl, že oběti byly zastřeleny, každá jednou ranou. K vraždě podle něj došlo v období od čtvrtku do neděle, kdy byly nalezeny tělesné ostatky obou lidí. Zbraň na místě neštěstí policie nenašla.

10:40 Policie: Novinář byl zavražděn asi kvůli své práci

Nejpravděpodobnějším motivem vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka byla jeho investigativní novinářská práce, řekl na tiskové konferenci v Bratislavě policejní prezident Tibor Gašpar s odvoláním na obhlídku místa činu. Dodal, že případ policie vyšetřuje jako úkladnou vraždu, tedy dopředu naplánované zavraždění novináře.

9:20 Vražda novináře

Denník N přišel s informací, že poblíž Trnavy byl zavražděn investigativní reportér Ján Kuciak, který pracoval pro pro online zpravodajský portál Aktuality.sk. Rovněž byla zavražděna novinářova partnerka.

Tiskovou konferenci můžete zhlédnout zde.

Vyhrožování podnikatele Kočnera

V posledním materiálu se Kuciak zabýval aférou kolem podnikatele Mariána Kočnera spojeného podle médií s vícero daňovými a bankovními záležitostmi, jež vyvolaly pozornost médií i úřadů. Na začátku února psal o dalších podezřelých převodech bytů v luxusním komplexu Five Star Residence v Bratislavě. Dříve se věnoval také podnikání firem s nejasnou vlastnickou strukturou či podnikateli a dnes již bývalému členovi nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Romanu Vrťovi, který čerpal dotace i na údajně nezdařenou mobilní aplikaci.

Kočner, který se dostal do pozornosti již v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí nejsledovanější slovenské soukromé televize Markíza pomocí pracovníků bezpečnostní služby, loni na podzim podle portálu Aktuality.sk Kuciaka zastrašoval.

Kočner Kociakovi říkal, že bude „hledat špínu“ na jeho rodinu a následně ji zveřejní. „Začneme se speciálně věnovat vám, vaší osobě, vaší matce, vašemu otci, vašim sourozencům,“ řekl údajně podle DenníkuN Kočner Kuciakovi. Redakce Aktuality.sk odmítá jakékoliv formy zastrašování našich reportérů. A to kýmkoliv,“ napsal tehdy v reakci na Kočnera šéfredaktor serveru Peter Bardy.

Kuciak si loni v září na Facebooku stěžoval, že ani 44 dní od podání trestného oznámení se nic neděje. „Případ zřejmě ještě ani nemá konkrétní policista,“ napsal na Facebooku Kuciak.

Na začátku letošního února napsal o IT firmě Anext, který sídlí v budově podnikatele Jozefa Brhela, který je někdy označován jako mecenáš vládnoucí strany Směr – sociální demokracie. „Podle Transparency International vyvolává její nová akcionářská struktura pochybnosti, zda jde o skutečné vlastníky, nebo nastrčené osoby,“ psal Kuciak v článku.

V poslední době se Ján Kuciak věnoval především podezřelým podnikatelským aktivitám Mariána Kočnera a kauzám okolo strany Směr. Naposledy informoval o tom, že firma Real Štúdio K.F.A, ve které se Kočner podílel a která postavila komplex Five Star Residence, zřejmě zanikne bez splacení dluhu. S budovou je spjatá i kauza Bašternák, která začala informací o neoprávněné dvoumilionových vratkách DPH. Kromě toho se například v dubnu 2017 věnoval dotacím, které získávaly firmy okolo podnikatele blízkého vládnoucí straně Směr Miroslava Bödöra. Všímal si i pozadí financování resocializačního centra Čistý den, kterému nedávno ministerstvo práce odebralo akreditaci pro podezření ze zneužívání dětí. Pro server Aktuality.sk také pokrýval kauzu Panama Papers nebo podnikatelské aktivity ministra vtnitra Róberta Kaliňáka a exministra financí Jána Počiatka (oba Směr).

Před deseti lety zmizel investigativní reportér Pavol Rýpal, který se dlouhodobě věnoval tématům spojených s mafií. Od roku 2015 je nezvěstný i reportér slovenských Hospodářských novin Miroslav Pejko.

Vražda novináře Dvořáka v 90. letech

V České republice je nejspíše jediným známým případem, kdy byl kvůli své práci zabit novinář, vražda Václava Dvořáka z dubna 1992, uvádí ČTK. Podle výsledků policejního vyšetřování, zveřejněných v roce 2006, za ní stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, o jehož aktivitách sbíral někdejší opravář Dvořák informace. Ty dával i dalším novinářům, kteří je zveřejňovali v celostátních médiích. Dvořáka v jeho domě v Kostelci nad Černými Lesy zastřelil podle detektivů Bohuslav Hájek, jehož služby Mrázkovi zprostředkoval Antonín Běla, další z již mrtvých bossů. Hájek později zmizel, pravděpodobně byl také zavražděn, píše ČTK.

Známá je i kauza kolem přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. V létě 2002 policie odhalila plán na zavraždění Slonkové, za kterým stál bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Důvodem chystaného činu byly údajně články, ve kterých Slonková poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu. Soudy nakonec Srbu poslaly na 12 let do vězení, s mnohaletými tresty odešli od soudu i lidé, kteří se na vraždě měli podílet. V roce 2010 soud v Plzni vyhověl Srbově žádosti o podmínečné propuštění.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Slovensko chce zdanit Facebook a Google, postup sladí s Bruselem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články